Czy kontynuować stosowanie biotyny?

Witam, mam 19 lat i postanowiłam zacząć brać biotyne w tabletkach. Dzień później około 6 rano obudziłam się z problemami żołądkowymi, chciało mi się wymiotować i zle się czulam. Zrobiłam odstęp dwa dni o tego leku i dziś trzeciego dnia wzięłam go znów nie mając pojęcia że to przez niego się stało właśnie to, dopiero gdy dziś wzięłam go ponownie zajrzałam na forum skutków ubocznych i dowiedziałam się ze to ten lek sprawił mi problem. Pozostaje pytanie, czy znów będę się źle czuła? I czy jak wzięłam to drugi raz nic nie będzie złego?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękujemy za nadesłane pytanie. Biotyna to organiczny związek należący do witamin z grupy B (witamina B7, wit. H). Jest ona znana przede wszystkim ze swojego dobroczynnego wpływu na urodę, czyli zdrowie i wygląd skóry, włosów oraz paznokci – stąd niesłabnące zainteresowanie jej suplementacją, zwłaszcza wśród kobiet. Więcej na temat tej witaminy może Pani przeczytać tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/biotyna-witamina-b7.

Suplementacja biotyną uważana jest za bezpieczną – nie stwierdzono dotychczas jej toksyczności. Przedawkowanie jest mało prawdopodobne, gdyż witamina ta rozpuszcza się w wodzie, a więc jej nadmiar zostaje usunięty wraz z moczem – nie ma więc obaw, że mogła sobie Pani zaszkodzić po przyjęciu 2 tabletek biotyny w standardowej dawce.

Nie oznacza to jednak, że podczas suplementacji biotyną nie wystąpią objawy uboczne. Każdy organizm inaczej reaguje na dany preparat, dlatego u niektórych osób występują reakcje niepożądane, w tym alergie czy dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Warto zaznaczyć, że taki efekt może być spowodowany nie tylko samą substancją czynną (w tym przypadku wit. B7), ale także innym składnikami suplementu.

Dlatego też, jeśli dwukrotnie wystąpiły u Pani objawy niepożądane, radziłabym zaprzestać suplementacji. Na szczęście poziom biotyny można podnieść także w sposób „naturalny”, modyfikując dietę w taki sposób, aby dostarczyć organizmowi więcej pokarmów zawierających znaczne ilości tej witaminy. Do takich pokarmów należą m.in.: gotowane żółtka jaj, ser, mąka pełnoziarnista, otręby, brązowy ryż, orzechy (ziemne i włoskie) oraz migdały, drożdże, banany, winogrona, brzoskwinie, arbuz, grejpfruty, szynka, pomidory, marchew, szpinak, wątróbka, łosoś, sardynki, grzyby.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.