Czy taki wynik poziomu witaminy B12 jest niepokojący?

Witam Otrzymałam wynik poziomu wit b12 mój wynik 826 przy górnej normie 663. Dodam ze suplementy jakie przyjmuje to biotyna, omega3 oraz wit D 2000j od dłuższego czasu. Miałam dziwna wysypkę z która byłam u dermatologa (rece, brzuch plecy, uda łydki ) nie swedziala przepisała maści sterydowe jest poprawa Jednak martwi mnie tak wysoki poziom b12 bez suplementacji czytałam ze jest szkodliwy może wskazywać na poważne choroby. Dodam ze sporo ćwiczę i czasami zdarza mi się przyjmować białko (jednak mocno sporadycznie) . Proszę o pomoc czy ten wynik jest niepokojący i co z nim robic? Dziekuje za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Może się zdarzyć sytuacja, że w organizmie występuje nadmiar witaminy B12 bez wyraźnej przyczyny, nawet w przypadku braku suplementacji.

Dlatego w pierwszej kolejności proponujemy Pani stacjonarną wizytę u lekarza hematologa. Specjalista po dokładnym wywiadzie oraz badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o przeprowadzeniu diagnostyki.

Możliwe, że wyższy poziom witaminy B12 wystąpił z powodu nadmiernej podaży w diecie. Witamina jest obecna przede wszystkim w podrobach, nabiale oraz żółtkach jaj.

Bardzo często nadmiar kobalaminy jest usuwany wraz z moczem. W przypadku zaburzeń pracy nerek istnieje przypuszczenie, że to mogłoby być przyczyną zbyt wysokiego poziomu tej witaminy.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-b12

https://portal.abczdrowie.pl/przedawkowanie-witaminy-b12

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.