Co może być powodem wysokiego poziomu witaminy D?

Dzień dobry , dwa lata temu miałem badanie w kierunku poziomu wit.d .Wynik 7 . Dwa lata suplementacji i teraźniejsze wyniki za wysokie 193 . Boli mnie ostatnio głowa . Czy to może być powód wysokiego poziomu tej witaminy ? Co powinienem zrobić ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie podaje Pan ani jednostek, w jakich wyrażony jest wynik badania, ani nazwy oraz stężenia leku, który Pan suplementował w celu podniesienia poziomu witaminy D3, stąd trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pańskie pytanie.

Prawidłowy poziom tego prohormonu w osoczu wynosi 30-50 ng/ml, czyli 75–155 nmol/l, natomiast wartości poniżej 20 ng/ml, czyli 50 nmol/l, wskazują na niedobór.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/nadmiar-witaminy-d.

W Pana przypadku na pewno wartość na chwilę obecną jest podniesiona lub znacznie przekroczona, co z pewnością spowodowane jest intensywną suplementacją. Stąd, by uniknąć takich nadwyżek, konieczne jest wykonywanie badań kontrolnych w trakcie lub po zakończeniu kuracji (w przypadku witaminy D3 jej poziom warto badać dwukrotnie w ciągu roku). Przedawkowanie może być niebezpieczne dla zdrowia, a najczęściej na nadmiar witaminy D3 wskazują takie dolegliwości, jak: brak apetytu, ból głowy czy ból brzucha.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-to-jest-z-suplementacja-witaminy-d-najnowsze-wyniki-badan-wyjasniaja/

Proszę przede wszystkim przedstawić wynik badań lekarzowi, a także jak najszybciej odstawić leki i suplementy zawierające witaminę D3. Ponieważ synteza tego prohormonu dokonuje się na poziomie naszej skóry dzięki promieniom słonecznym, warto również pamiętać o nakładaniu przed wyjściem z domu kremu z wysokim filtrem i zmianie diety – wyeliminowaniu produktów obfitujących w witaminę D3.

Być może zainteresuje Pana także materiał dostępny pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/co-dzieje-sie-z-twoim-cialem-gdy-przedawkujesz-witaminy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.