Jak ocenić te wyniki badań tarczycy u 54-latki?

Witam. Mam 54 lata ostatnio mam problemy z koncentracja ,zimne stopy ,ciągle jestem zmęczona i drażliwa. Zrobiłam badania na tarczyce . Najpierw zrobiłam tsh tylko i wyszło że mam 5,38 ,ale po 2 tyg zrobiłam wszystkie badania związane z tarczyca i wtedy wyszło mi tsh 3,80 ,t4-14,4 ,t3-4,5,tpo >1300. W ciągu kilku dni spadło tsh mimo ze nie brałam żadnych leków. Nadmienię że moja córka choruje na hashimoto . Teraz nie wiem czy mam to teraz tak zostawić czy isc do lekarza z wynikami.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Niedoczynność tarczycy jest stwierdzana w sytuacji, gdy organ ten produkuje za mało hormonów trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Za mało, czyli mniej niż organizm człowieka potrzebuje, by dobrze funkcjonować. TSH jest to hormon tyreotropowy, który wytwarza przysadka mózgowa, jego zadaniem jest regulacja pracy tarczycy dzięki sprzężeniu zwrotnemu. Z uwagi na powyższe, podejrzewając problemy zdrowotne z tarczycą, zaczyna się od badań laboratoryjnych z krwi na oznaczenie poziomu hormonów: TSH, FT3 i FT4.

Po uzyskaniu wyników badań nie należy ich interpretować w oderwaniu od norm, które przyjęło laboratorium wykonujące pomiar. Jest to związane z faktem, iż zakres referencyjny prawidłowych wyników będzie się różnił ze względu na wiek i płeć pacjenta oraz metodę oznaczania stosowaną przez dane laboratorium.

Dolegliwości spowodowane zaburzeniami pracy gruczołu tarczowego są różnorodne i mogą pojawiać się również w innych schorzeniach. Jednak problemy z koncentracją uwagi, permanentne zmęczenie, wahania nastrojów, niska tolerancja zimna – to wszystko, o czym Pani napisała, należy do grupy objawów niedoczynności tarczycy. Oprócz tego mogą wystąpić też: przybieranie na wadze, sucha skóra (zwłaszcza na łokciach i kolanach), nadmierne wypadanie włosów, senność, bóle głowy, bóle stawów.

Ponieważ nie zacytowała Pani norm, które były podane w badaniach, nie jestem w stanie zinterpretować wyników, które Pani przytoczyła. Jednak oba wyniki TSH są dosyć wysokie. Różnica w uzyskanym wyniku może wynikać z warunków, w których wykonywała Pani badanie. Poziom TSH zmienia się w ciągu doby, czy oba badania były zrobione o podobnej porze? Zaleca się, by wykonywać je rano. Poza tym na wynik oznaczenia poziomu hormonów może wpłynąć silny stres, wysiłek, a także przyjmowanie niektórych leków.

Wysoki poziom przeciwciał skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycy, czyli aTPO oznacza, że w organizmie występuje problem, choroba mająca podłoże autoimmunologiczne. Najczęściej dotyczy to chorób tarczycy, jak Hashimoto – przewlekłe zapalenie tarczycy, czy choroba Gravesa-Basedowa.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, zdecydowanie proponowałabym Pani wizytę u specjalisty endokrynologa, celem pogłębienia diagnostyki i być może wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Pozdrawiam i życzę owocnego zdiagnozowania przyczyny dolegliwości, których Pani doświadcza.

Zapraszam też do przeczytania artykułów na temat niedoczynności tarczycy:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/cierpisz-na-nadmierne-przemeczenie-to-moze-byc-niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.