Dlaczego nie mogę odczuwać radości?

Dzień dobry. Zauważyłam, że mam problem z odczuwaniem radości. Potrafię uśmiechać się na zewnątrz, jestem w stanie odczuć szczęście na chwilę, ale w środku stale czuje głęboki smutek. Codziennie jest mi smutno i chce mi się płakać choć posiadam męża i moje życie nie wydaje się być z zewnątrz trudne. Jestem odbierana jako osoba towarzyska, uśmiechnięta jednak ja się tak nie czuje. Często boli mnie głowa, brzuch i kręgosłup. Doskwiera mi także zmęczenie, problemy z pamięcią, zebraniem myśli i koncentracją. Przez pewien okres objawy potrafią być bardzo widoczne. Występuje typowy nastrój depresyjny a kiedy zaczyna odpuszczać, pozostaje ten smutek i ochota na płacz. Trudno mnie pocieszyć. Nie do końca rozumiem swoje objawy, ponieważ wydaje się być poukładana. To bardzo przykre, ponieważ nie jestem w stanie poczuć prawdziwej radości. Często nie pomaga nawet godzinna sesja psychoterapii. Dlaczego tak trudno mi prawdziwie odczuwać szczęście mimo, że mam wszystko?
KOBIETA, 22 LAT około miesiąca temu

Dzień dobry,

Czasami takie objawy mogą być wynikiem przeróżnych niedoborów w organizmie.

Proszę wykonać pakiet badań

Cynk w surowicy, ilościowo, Elektrolity (Na, K), Ferrytyna, FT4,Kwas foliowy,Magnez,Miedź w surowicy, Morfologia krwi (pełna),TSH,Wapń całkowity,Witamina B12,Witamina D metabolit 25(OH).

Zaburzenia emocjonalne są również związane z cyklem miesiączkowym.

Mogą one występować u kobiet, u których występuje:

zespół napięcia przedmiesiączkowego (premenstrual syndrome – PMS),

przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (premenstrual dysphoric disorder – PMDD).

Proszę zwrócić uwagę,kiedy występuje największe obniżenie nastroju, u kobiet z powyższymi zespołami obniżony nastrój zaczyna się od owulacji trwa do pierwszego dnia miesiączki,a kompletnie się kończy po miesiączce.

Warto pomyśleć o zmianie diety i zmianie stylu życia :

-zaprzestanie palenia tytoniu;

-ograniczenie kofeiny, alkoholu, soli i cukru rafinowanego;

-stosowanie mikroelementów (preparaty zawierające wapń i magnez) I witamin (B6, D i E);

-ograniczenie czasu spędzonego przed monitorem telewizora /telefonu/komputera;

-więcej spacerów;

PMS i PMDD mają wiele cech wspólnych z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi.

Dlatego też u pacjentek można stosować leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

Warto również pomyśleć o przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych.

Dobre są również preparaty zawierające niepokalanek mnisi oraz miłorząb japoński.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska