Dlaczego nie odczuwam radości?

Mam 21 lat i od dawna nie odczuwam emocji takich jak radość jedynie odczuwam złość i bezsilność.Przy znajomych muszę udawać ze mnie cos śmieszny jak wszyscy się śmieją, jak dostaje jakiś prezent nawet gdy mi się podoba nie umiem okazać tego tylko muszę udawać przez to bardzo źle się czuje.

Dzień dobry,
Zastanawia mnie w Pani wypowiedzi sformułowanie od dawna, bo nie wiem czy oznacza ono miesiące czy też lata. Ciekawi mnie także to, czy przeżywa Pani oprócz złości i bezsilności inne emocje np. smutek. Nie wiem także, czy ma Pani jakieś inne niepokojące objawy np. mogące świadczyć o początkach depresji. Na podstawie tego, co Pani napisała wnioskuję, że cierpi Pani z powodu anhedonii (niezdolność przeżywania przyjemności). Anhedonia stanowi jeden z objawów depresji, ale sama w sobie jeśli nie towarzyszą jej inne objawy nie daje podstaw do jej zdiagnozowania. Doradzam wizytę konsultacyjną u psychologa psychoterapeuty, który w oparciu o wywiad będzie mógł wykluczyć początki depresji oraz zdiagnozować obecne problemy. Najprawdopodobniej potrzebuje Pani terapii, która pomogłaby w przyszłości uniknąć depresji. Psycholog pomógłby również odzyskać radość życia i zdolność do przeżywania radości z małych rzeczy. Niestety bez obszerniejszego wywiadu nie jestem wstanie nic więcej doradzić. Mam nadzieję, że szybko odzyska Pani zdolność przeżywania radości dzięki terapii i tego też Pani życzę.
Pozdrawiam serdecznie