Dlaczego nie umiem odczuwać radości?

Od 2 lat nie przeżywam emocji - nie odczuwam radości, zadowolenia jak też smutku. Nie odczuwam także lęku - może czuję czasem trochę lęk, ale np. może się palić, a ja nie przeżywałabym wtedy tego - nie odczuwałabym lęku. Stosuję także od 2 lat leki: Xeplion - na psychozę - u mnie tylko objawy negatywne tj. obniżony nastrój bez objawów wytwórczych, Ketilept, Euthyrox - na niedoczynność tarczycy, Glucophage na podwyższony cukier. Niedoczynność tarczycy i podwyższony cukier pojawiły się podczas leczenia Xeplionem i Ketileptem. Proszę powiedzieć, co jest przyczyną braku przeżywania emocji i lęku? Czy być może leki? Kobieta, 34 lata

Dzień dobry, Anhedonia, zwłaszcza w stanach mniej nasilonej depresji, może być bardziej odczuwalnym objawem, ale paradoksalnie jest bardzo często trudna do zauważenia i zdiagnozowania. Wykorzystywanym w gabinecie psychiatrycznym lub psychoterapeutycznym narzędziem służącym do oceny nasilenia anhedonii jest Skala Odczuwania Przyjemności SHAPS (Snaith-Hamilton Pleasure Scale). Dzięki niej można ocenić deklarowane odczuwanie przyjemności przez pacjenta w ciągu ostatnich kilku dni.

nhedonia należy do bardzo częstych objawów depresji, ale może być również rezultatem destrukcyjnego działania niektórych leków przeciwdepresyjnych (między innymi inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny lub serotoniny i noradrenaliny) ujawniającym się w fazie remisji, po ustąpieniu ostrych objawów depresji.

Wśród przyczyn pojawiania się anhedonii wyróżnia się: zaburzenia psychiczne (takie jak między innymi schizofrenia i uzależnienia – często anhedonia pojawia się u osób, które przechodzą etap odstawienny). Ogólnie za przyczynę uznaje się uszkodzenia w mózgu, przez które zablokowane jest wytwarzanie dopaminy.

Pozdrawiam;)