Czym może być spowodowany brak emocji?

Od 2 lat odczuwam brak głębszych emocji - w ogóle ich brak, chyba także obojętność - może się palić, a ja będę bez emocji, przeżywania tego. Od 2 lat stosuję Xeplion - na psychozę - u mnie tylko objawy negatywne - obniżony nastrój, bez objawów wytwórczych, Euthyrox na niedoczynność tarczycy i Glucophage na podwyższony cukier, Ketilept. Niedoczynność tarczycy i podwyższony cukier pojawiły się podczas leczenia Xeplionem i Ketileptem. Czym jest spowodowany brak emocji, chyba obojętność? Czy może lekami? Kobieta, 34 lata

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko,

prawdopodobnie stan o którym mówisz można określić mianem anhedonii. Jest to występujący przy różnych zaburzeniach psychicznych objaw, który wpływa na funkcjonowanie w obszarze emocjonalnym. Najprościej rzecz ujmując jest to brak możliwości odczuwania pozytywnych emocji.

Jeśli dodatkowo cierpisz na psychozę, gdzie najsilniejszymi objawami są te z zakresu depresyjnego może mieć to związek z jeszcze większymi trudnościami w odczuwaniu swoich stanów emocjonalnych.

To co na pewno warto w tej sytuacji zrobić to postawić na wizytę u psychiatry, który przypisał Ci leki. Możliwe, że dzięki zmianie dawek lub kombinacji różnych substancji czynnych pomoże Ci w przywróceniu emocji do Twojego życia.

Nie wiem czy uczęszczasz również na terapię. Jeśli nie, zachęcam Cię do tego serdecznie. W przypadku wszelkich zaburzeń, szczególnie tych z zakresu depresyjnych, trudno jest radzić sobie z codziennością. Dzięki profesjonalnemu wsparciu, będziesz mogła lepiej zrozumieć swoje stany, postępowanie w niektórych sytuacjach, a także będziesz mieć szansę na przepracowanie różnych trudności.

Życzę wszystkiego co najlepsze!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/AnnaKasprzakPsycholog gdzie możesz ze mną porozmawiać, jeśli czujesz taką potrzebę.