Co może być przyczyną tego braku humoru?

Od 3 lat nie chce mi się śmiać - nie śmieję się np. z kabaretów, a wcześniej śmiałam się bardzo. W ogóle nie jestem w stanie wzbudzić w sobie śmiechu - potrafię się tylko uśmiechać. Chyba mam nerwicę - gdy się denerwuję zatyka mnie w uszach, serce szybciej bije, pocą mi się ręce, jest tak np. gdy jadę samochodem jako pasażer. W 2019 r. stwierdzono u mnie psychozę - u mnie objawy negatywne tylko depresja, obniżony nastrój bez objawów wytwórczych. Stosuję Xeplion - na psychozę, Euthyrox - na niedoczynność tarczycy, Glucophage - na podwyższony cukier. Niedoczynność tarczycy i podwyższony cukier mam od 2 lat odkąd przyjmuję Xeplion i Ketilept. Co może być przyczyną tego, że nie jestem w stanie wzbudzić w sobie śmiechu? Kobieta, 34 lata
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu
Mgr Anna Kasprzak Psychologia
46 poziom zaufania

Droga Autorko,

bardzo istotne jest, że widzisz swoje problemy, potrafisz precyzyjnie je opisać i masz świadomość trudności psychologicznych i fizycznych z jakimi się zmagasz. To ważny aspekt, pomagający spojrzeć na Twoją sytuację z wielu perspektyw, a co za tym idzie, trafniej postawić diagnozę. Twoja wiedza na własny temat jest godna pochwały i uznania, bo wiele osób wypiera trudne tematy ze swojego życia, podczas gdy Ty starasz się stawić im czoła.

To co na pewno zaleciłabym w tej sytuacji to zrobienie jak najaktualniejszych badań i zgłoszenie się z nimi do endokrynologa, a w późniejszym czasie do psychiatry. Możliwe, że leki które przyjmujesz oddziałują na siebie, sprawiając niemożliwość odczuwania przyjemności i tym samym śmiechu. Ważne jest aby specjalista ocenił Twój obecny stan fizyczny, abyś wiedziała jak wygląda to z perspektywy Twojego organizmu.

Równie ważne jest jednak skorzystanie z porady psychiatry. Możliwe, że leki które obecnie przyjmujesz nie działają na Ciebie w odpowiedni sposób i utrudniają Ci odczuwanie pewnych emocji. Jest to oczywiście tylko hipoteza, jednak ważne jest aby ją także móc zweryfikować. Może zmiana leków i dobranie ich lepiej do Ciebie będzie odpowiednią zmianą.

Zachęcam także na przepracowanie tematu w gabinecie psychologicznym. Jeśli wcześniej nie korzystałaś z pomocy psychologa, warto jest postawić na ten aspekt. Pozwoli on zrozumieć pewne mechanizmy i dostarczy Ci jeszcze lepszej wiedzy na własny temat.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego co najlepsze!



Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/AnnaKasprzakPsycholog

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty