Co może być przyczyną tego braku humoru?

Od 3 lat nie chce mi się śmiać - nie śmieję się np. z kabaretów, a wcześniej śmiałam się bardzo. W ogóle nie jestem w stanie wzbudzić w sobie śmiechu - potrafię się tylko uśmiechać. Chyba mam nerwicę - gdy się denerwuję zatyka mnie w uszach, serce szybciej bije, pocą mi się ręce, jest tak np. gdy jadę samochodem jako pasażer. W 2019 r. stwierdzono u mnie psychozę - u mnie objawy negatywne tylko depresja, obniżony nastrój bez objawów wytwórczych. Stosuję Xeplion - na psychozę, Euthyrox - na niedoczynność tarczycy, Glucophage - na podwyższony cukier. Niedoczynność tarczycy i podwyższony cukier mam od 2 lat odkąd przyjmuję Xeplion i Ketilept. Co może być przyczyną tego, że nie jestem w stanie wzbudzić w sobie śmiechu? Kobieta, 34 lata

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko,

bardzo istotne jest, że widzisz swoje problemy, potrafisz precyzyjnie je opisać i masz świadomość trudności psychologicznych i fizycznych z jakimi się zmagasz. To ważny aspekt, pomagający spojrzeć na Twoją sytuację z wielu perspektyw, a co za tym idzie, trafniej postawić diagnozę. Twoja wiedza na własny temat jest godna pochwały i uznania, bo wiele osób wypiera trudne tematy ze swojego życia, podczas gdy Ty starasz się stawić im czoła.

To co na pewno zaleciłabym w tej sytuacji to zrobienie jak najaktualniejszych badań i zgłoszenie się z nimi do endokrynologa, a w późniejszym czasie do psychiatry. Możliwe, że leki które przyjmujesz oddziałują na siebie, sprawiając niemożliwość odczuwania przyjemności i tym samym śmiechu. Ważne jest aby specjalista ocenił Twój obecny stan fizyczny, abyś wiedziała jak wygląda to z perspektywy Twojego organizmu.

Równie ważne jest jednak skorzystanie z porady psychiatry. Możliwe, że leki które obecnie przyjmujesz nie działają na Ciebie w odpowiedni sposób i utrudniają Ci odczuwanie pewnych emocji. Jest to oczywiście tylko hipoteza, jednak ważne jest aby ją także móc zweryfikować. Może zmiana leków i dobranie ich lepiej do Ciebie będzie odpowiednią zmianą.

Zachęcam także na przepracowanie tematu w gabinecie psychologicznym. Jeśli wcześniej nie korzystałaś z pomocy psychologa, warto jest postawić na ten aspekt. Pozwoli on zrozumieć pewne mechanizmy i dostarczy Ci jeszcze lepszej wiedzy na własny temat.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego co najlepsze!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/AnnaKasprzakPsycholog