Czy anhedonia jest wyleczalna i czy są na to jakieś leki?

Witam czy anhedonia jest wyleczalna? Są na to jakieś leki? Biorę ssri, ndri i neuroleptyk ale nadal mnie nic nie cieszy, cierpię dwa lata już, biorę neuroleptyk Abilify 15 na derealizacje która już przeszła. Czy ten lek może powodować anhedonie ?

Witam, zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje anhedonii – pierwotną, będącą skutkiem depresji oraz wtórną, która jest wywoływana przez leki przeciwdepresyjne. Należy ona do bardzo częstych objawów depresji, ale może być również rezultatem destrukcyjnego działania niektórych leków przeciwdepresyjnych (między innymi inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny lub serotoniny i noradrenaliny) ujawniającym się w fazie remisji, po ustąpieniu ostrych objawów depresji.
Wśród przyczyn pojawiania się anhedonii wyróżnia się: zaburzenia psychiczne (m.in. schizofrenia) i uzależnienia – w etapie odstawiennym). Ogólnie za przyczynę uznaje się uszkodzenia w mózgu, przez które zablokowane jest wytwarzanie dopaminy. Choroba ta jest uleczalna, choć jej leczenie jest długofalowe. Polega rzeczywiście na leczeniu farmakologicznym, jednak należy dążyć do wyeliminowania czynnika, który wywołał anhedonię. wsparciem w tej chorobie może być także psychoterapia (trwa ona jednak kilka lat) oraz bliskość rodziny, osób znaczących, motywujących do powrotu do "formy". Co do skutków ubocznych stosowanego leku - warto to skonsultować z lekarzem psychiatrą, może bowiem dochodzić do interakcji z innym i stosowanymi przez Panią lekami (także suplementami diety i lekami bez recepty).