Czy można stosować Relaxum podczas leczenia depresji?

Dzień dobry, czy można stosować przy leczeniu depresji lekami Symfaxin ER oraz Welbox suplement diety na uspokojenie, konkretnie Relaxum? Ostatnio przez pewne sytuacje mam dużo stresu i lęku, w aptece dostałem bez recepty ten suplement, ma on składnik pobudzający produkcję serotoniny i zastanawiam się czy może to mieć negatywną interakcję? Z góry dziękuję
MĘŻCZYZNA, 20 LAT 2 tygodnie temu

Dzień dobry.

Zawsze istnieje ryzyko interakcji między lekami przepisanymi a suplementami diety, bowiem są to wszystko substancje chemiczne, nawet jeżeli są pochodzenia naturalnego to zawierają związki (głównie organiczne), które ulegają wielu reakcjom biochemicznym. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem stosowania suplementu Relaxum skonsultować się z lekarzem - najlepiej prowadzącym lek. psychiatrą.

Symfaxin ER (duloksetyna) to lek przeciwdepresyjny z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Może wchodzić w interakcje z innymi środkami wpływającymi na ośrodkowy układ nerwowy.

Relaxum jest suplementem diety, który zawiera składniki mające na celu wspieranie zdrowia psychicznego poprzez regulację produkcji serotoniny. Składniki takie jak L-tryptofan mogą oddziaływać z lekami przeciwdepresyjnymi, szczególnie jeśli dotyczy to mechanizmu serotoninergicznego. Istnieje ryzyko, że dodatkowe stosowanie składników wpływających na produkcję serotoniny, takich jak L-tryptofan, może potencjalnie zwiększyć ryzyko zespołu serotoninowego, szczególnie jeśli jest to łączone z lekiem przeciwdepresyjnym.

Dlatego zalecam skonsultowanie się z lekarzem psychiatrą przed rozpoczęciem stosowania Relaxum, szczególnie jeśli jest Pan już leczony Symfaxinem. Odradzam samodzielne stosowanie leków i innych substancji biochemicznych, zmiany dawek przepisanych leków oraz łączenie ich z alkoholem, narkotykami, dopalaczami oraz energetykami.