Czy mogę stosować tryptofan podczas leczenia depresji?

Dzień Dobry, od 4 lat mam problemy z depresją I nerwicą. Ciągły ból jelit i pęcherza. W badaniach wyszło mi, że mam niedobory aminokwasu o nazwie tryptofan. Na codzień przyjmuje lek antydepresyjnym z grupy RSSI (20 mg escitalopram). Czy mogę zacząć suplementacje l-tryptofanen równocześnie z tym lekiem na depresję?
KOBIETA, 27 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Tryptofan jest aminokwasem, który odgrywa kluczową rolę w produkcji serotoniny, a jego niedobory mogą wpływać na występowanie depresji oraz inne problemy zdrowotne.

Jednak jednoczesne stosowanie L-tryptofanu i escitalopramu niestety może nieść ryzyko wystąpienia interakcji, prowadząc do wystąpienia tzw. zespołu serotoninowego, który może być niebezpieczny i objawiać się np. drżeniem, przyspieszonym biciem serca itp.

Przed rozpoczęciem suplementacji L-tryptofanem powinna Pani skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który oceni, czy w Pani przypadku jest ona bezpieczna i ustali ewentualną dawkę substancji, jaką powinna Pani przyjmować.

Więcej informacji na temat tryptofanu znajdzie Pani w poniższych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/tryptofan-wlasciwosci-niedobor-i-nadmiar-dawkowanie-odchudzanie

https://portal.abczdrowie.pl/aminokwasy-wlasciwosci-podzial-i-rola

https://portal.abczdrowie.pl/depresja-sezonowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.