Czy ten suplement mógł wpływać na tabletki?

Witam, Biorę tabletki antykoncepcyjne od 2 lat. W zeszłym tygodniu zazylam odżywkę białkowa, która zawierała ok 200mg tryptofanu. Dzień później dostałam bardzo delikatne plamienia, które po kilku godzinach zniknęło. Czy ten suplement mógł w tak małej ilości wpłynąć na osłabienie tabletek antykoncepcyjnych? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, choć lekarze odradzają suplementację tryptofanem podczas antykoncepcji hormonalnej, to jednorazowe przyjęcie takiej jego ilości powinno pozostawać bez związku ze skutecznością antykoncepcji. 200 mg tryptofanu to ilość, którą niejednokrotnie spożywała Pani, nie mając tego świadomości. Dla przykładu – na 100g pestek dyni przypada aż 576 mg tryptofanu, a mimo to nikt nie sugeruje, by zrezygnować z ich spożywania podczas stosowania antykoncepcji. Inne źródła tego aminokwasu to ryby czy nabiał – również spożywane przez nas, często w nadmiarze. W tym artykule odnajdzie Pani więcej informacji o L-tryptofanie: https://portal.abczdrowie.pl/tryptofan-wlasciwosci-niedobor-i-nadmiar-dawkowanie-odchudzanie. Natomiast sugerowałabym zrezygnowanie z suplementów L-tryptofanu lub zachowanie minimum czterogodzinnego odstępu między L-tryptofanem a pigułką antykoncepcyjną – tak na wszelki wypadek, by uniknąć ewentualnych interakcji. Reguła ta zresztą powinna tyczyć się wszystkich suplementów diety oraz niektórych leków. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.