O czym świadczą objawy takie jak strach, niechęć, ból żołądka i biegunka?

Dzień dobry, Od kilku tygodni mam problem ze stresem/ lękiem. Objawy to strach, niechęć do jakiegokolwiek działania, ból żołądka, biegunka i nudności. Dość szybko postanowiłem przyjmować suplement diety Olimp Stress Control, ale po czasie stwierdzam że jest za mało skuteczny. Lekarz rodzinny wypisał mi Aciprex 10mg. Jeżeli przez kilka tygodni znowu nie będzie poprawy to pójdę do psychiatry. Moje pytanie jest takie czy mogę łączyć ten aciprex ze suplementem diety który przyjmowałem.

Dzień dobry,

Aciprex to lek o działaniu przeciwdepresyjnym, który należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Substancją czynną niniejszego preparatu jest escitalopram, którego mechanizm działania polega na hamowaniu procesu wychwytu zwrotnego serotoniny, a tym samym na wydłużeniu czasu działania serotoniny w synapsie i czasu pobudzenia komórki odbiorczej, dzięki czemu impulsy nerwowe wysyłane są częściej. W świetle aktualnych dowodów naukowych nie rekomenduje się jednoczesnego przyjmowania escitalopramu oraz wyciągów roślinnych, zwłaszcza takich jak miłorząb japoński, ostropest plamisty, żeńszeń, a także różeniec górski. W fachowej literaturze opisano dotychczas co najmniej kilkanaście przypadków niebezpiecznych interakcji leków przeciwdepresyjnych z preparatami ziołowymi, dlatego ze względu na wynikające z tego powikłania i możliwe działania niepożądane każda decyzja
dotycząca rozpoczęcia stosowania suplementu diety, zawierającego ekstrakty roślinna powinna być poprzedzona konsultacją ze specjalistą, w tym przypadku psychiatrą. Warto zauważyć, że w składzie wspomnianego przez Pana preparatu znajduje się ekstrakt różeńca górskiego oraz żeń-szeń syberyjski, które mogą wchodzić w interakcję z przyjmowanym przez Pana lekiem i w ten sposób zwiększać ryzyko działań niepożądanych pod postacią chociażby komorowych zaburzeń rytmu serca, bólu dziąseł, zaburzeń ejakulacji czy zespołu serotoninowego.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
mateuszdurbas.pl
facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/