Czy tabletki Efectin można stosować z leczeniem hormonalnym?

Dzień dobry, Czy tabletki Efectin na depresje są lekiem bezpiecznym? Czy można je przyjmować wraz z lekami hormonalnymi ? (Zachowując ok 8 godzinny odstęp czasowy)

Witam!
Bezpieczeństwo tego leku jest porównywalne z bezpieczeństwem przy stosowaniu innych leków przeciwdepresyjnych "nowej generacji", czyli bardzo duże. Stosuje się Efectin przy przyjmowaniu hormonów.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

Tak lek Efectin jest lekiem bezpiecznym co nie oznacza, że pozbawionym działań niepożądanych. Można stosować z lekami hormonalnymi, tarczycowymi. Można łączyć z preparatami antykoncepcyjnymi. ,,Nie stosować równolegle z lekami przeciwdepresyjnymi z grupy inhibitorów MAO ani w przypadkach, gdy inhibitory MAO podawano w ciągu ostatnich 14 dni poprzedzających terapię wenlafaksyną. Stosowanie równolegle z agonistami receptorów 5-HT (tryptanami), wybiórczymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, litem, tramadolem, lekami osłabiającymi metabolizm serotoniny lub prekursorami serotoniny (np. suplementy tryptofanu) może powodować wystąpienie zespołu serotoninowego. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania innych leków wpływających na OUN (wenlafaksyna zwiększa stężenie osoczowe równolegle stosowanego haloperydolu, klozapiny). Ostrożnie stosować w skojarzeniu z lekami przeciwpsychotycznymi lub z grupy SSRI ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia złośliwego zespołu neuroleptycznego lub serotoninowego. Wenlafaksyna nie jest wskazana w monoterapii i leczeniu skojarzonym otyłości. Nie zaleca się równoległego stosowania wenlafaksyny z lekami zmniejszającymi masę ciała (np. fenterminą). a- i b-sympatykomimetyki (np. adrenalina, noradrenalina, dopamina) w przypadku zastosowania we wstrzyknięciach s.c. lub do dziąsła mogą powodować komorowe zaburzenia rytmu serca z powodu zwiększenia pobudliwości serca. Wenlafaksyna w połączeniu z a- i b-sympatykomimetykami podawanymi i.v. może powodować napadowe nadciśnienie tętnicze z możliwymi zaburzeniami rytmu serca. Jednoczesne stosowanie z preparatami zawierającymi ziele dziurawca może prowadzić do nasilenia działania serotoninergicznego z częstszym występowaniem działań niepożądanych. Zachować ostrożność podczas równoległego stosowania leków zwiększających ryzyko krwawień (leki przeciwkrzepliwe, warfaryna, kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ). Zachować ostrożność podczas kojarzenia z lekami hamującymi CYP2D6 (np. chinina, paroksetyna, fluoksetyna, fluwoksamina, perfenazyna, haloperydol, lewomepromazyna). U osób leczonych substratami CYP2D6 stosować ostrożnie. U chorych wolno metabolizujących z udziałem enzymu CYP2D6 lub otrzymujących leki hamujące izoenzym CYP3A3/4 (np. ketokonazol, erytromycyna, itrakonazol, rytonawir, atazanawir, klarytromycyna) można się spodziewać zwiększenia stężenia wenlafaksyny. Cymetydyna hamuje metabolizm pierwszego przejścia wenlafaksyny, nie ma jednak istotnego wpływu na jej eliminację. Interakcja ta może być nasilona u osób w podeszłym wieku lub z niewydolnością wątroby. Zachować ostrożność w przypadku równoległego stosowania wenlafaksyny i metoprololu. Nie obserwowano interakcji z alkoholem, nie zaleca się jednak jego spożywania podczas leczenia wenlafaksyną"