Czy tabletki Efectin można stosować z leczeniem hormonalnym?

Dzień dobry, Czy tabletki Efectin na depresje są lekiem bezpiecznym? Czy można je przyjmować wraz z lekami hormonalnymi ? (Zachowując ok 8 godzinny odstęp czasowy)
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Leki ziołowe

Witam!
Bezpieczeństwo tego leku jest porównywalne z bezpieczeństwem przy stosowaniu innych leków przeciwdepresyjnych "nowej generacji", czyli bardzo duże. Stosuje się Efectin przy przyjmowaniu hormonów.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

0

Tak lek Efectin jest lekiem bezpiecznym co nie oznacza, że pozbawionym działań niepożądanych. Można stosować z lekami hormonalnymi, tarczycowymi. Można łączyć z preparatami antykoncepcyjnymi. ,,Nie stosować równolegle z lekami przeciwdepresyjnymi z grupy inhibitorów MAO ani w przypadkach, gdy inhibitory MAO podawano w ciągu ostatnich 14 dni poprzedzających terapię wenlafaksyną. Stosowanie równolegle z agonistami receptorów 5-HT (tryptanami), wybiórczymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, litem, tramadolem, lekami osłabiającymi metabolizm serotoniny lub prekursorami serotoniny (np. suplementy tryptofanu) może powodować wystąpienie zespołu serotoninowego. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania innych leków wpływających na OUN (wenlafaksyna zwiększa stężenie osoczowe równolegle stosowanego haloperydolu, klozapiny). Ostrożnie stosować w skojarzeniu z lekami przeciwpsychotycznymi lub z grupy SSRI ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia złośliwego zespołu neuroleptycznego lub serotoninowego. Wenlafaksyna nie jest wskazana w monoterapii i leczeniu skojarzonym otyłości. Nie zaleca się równoległego stosowania wenlafaksyny z lekami zmniejszającymi masę ciała (np. fenterminą). a- i b-sympatykomimetyki (np. adrenalina, noradrenalina, dopamina) w przypadku zastosowania we wstrzyknięciach s.c. lub do dziąsła mogą powodować komorowe zaburzenia rytmu serca z powodu zwiększenia pobudliwości serca. Wenlafaksyna w połączeniu z a- i b-sympatykomimetykami podawanymi i.v. może powodować napadowe nadciśnienie tętnicze z możliwymi zaburzeniami rytmu serca. Jednoczesne stosowanie z preparatami zawierającymi ziele dziurawca może prowadzić do nasilenia działania serotoninergicznego z częstszym występowaniem działań niepożądanych. Zachować ostrożność podczas równoległego stosowania leków zwiększających ryzyko krwawień (leki przeciwkrzepliwe, warfaryna, kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ). Zachować ostrożność podczas kojarzenia z lekami hamującymi CYP2D6 (np. chinina, paroksetyna, fluoksetyna, fluwoksamina, perfenazyna, haloperydol, lewomepromazyna). U osób leczonych substratami CYP2D6 stosować ostrożnie. U chorych wolno metabolizujących z udziałem enzymu CYP2D6 lub otrzymujących leki hamujące izoenzym CYP3A3/4 (np. ketokonazol, erytromycyna, itrakonazol, rytonawir, atazanawir, klarytromycyna) można się spodziewać zwiększenia stężenia wenlafaksyny. Cymetydyna hamuje metabolizm pierwszego przejścia wenlafaksyny, nie ma jednak istotnego wpływu na jej eliminację. Interakcja ta może być nasilona u osób w podeszłym wieku lub z niewydolnością wątroby. Zachować ostrożność w przypadku równoległego stosowania wenlafaksyny i metoprololu. Nie obserwowano interakcji z alkoholem, nie zaleca się jednak jego spożywania podczas leczenia wenlafaksyną"

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty