Informacje o lekach SSRI - czy to prawda?

Z WIKIPEDII: Wśród leków z grupy SSRI transporter serotoniny najsilniej hamuje paroksetyna, następnie citalopram (2,5 raza słabiej w tej samej dawce), fluwoksamina i sertralina (ok. 6 razy słabiej) oraz fluoksetyna (ponad 20 razy słabiej). Natomiast największą selektywność hamowania transportera serotoniny w odniesieniu do transportera noradrenaliny wykazuje citalopram, następnie sertralina (5 razy słabiej), fluwoksamina i paroksetyna (ok. 8 razy słabiej) oraz fluoksetyna (ok. 70 razy słabiej). I JEŚLI TO PRAWDA - CO TO OZNACZA?

ponad rok temu

Jak przekonać osobę z depresją do wizyty u psychiatry?

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jak przekonać osobę z depresją do wizyty u specjalisty.

Leki z grupy SSRI to leki hamujące zwrotny wychwyt serotoniny. Pisząc bardzo ogólnie, chodzi o to, iż spadek stężenia serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym może spowodować zaburzenia depresyjne.

Poszczególne leki z tej grupy różnią się między sobą „siłą” hamowania wychwytu zwrotnego.

Różnice polegają również na selektywności poszczególnych leków w stosunku do serotoniny oraz noradrenaliny.

Trójcykliczne leki p-depresyjne również wpływały na wychwyt zwrotny poszczególnych neuromediatorów w mózgu, jednak nie wykazywały selektywności w stosunku do nich.

Nowe leki p-depresyjne - SSRI charakteryzują się większą selektywnością, jednak jest ona widoczna dopiero po kilku tygodniach stosowania.

W zależności od wyżej wymienionych cech można dobierać poszczególne leki, aby jak najlepiej działały na dominujące objawy depresji (lęk, smutek, apatia itp.).

Psychiatra na Oddziale Psychiatrii w Szpitalu Bielańskim i w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty