Szkodliwość leków psychotropowych

Witam serdecznie! Mam kilka pytań co do szkodliwości leków. Leki biorę od dość dawna, zacząłem dużo wcześniej niż powinno się zacząć najwcześniej (zacząłem w wieku około 13 lat), obecnie mam 18. Nigdy podczas brania leków jakoś szczególnie nie odczuwałem skutków ubocznych, nawet na początku brania, kiedy jest to normalne. Zawsze jakoś mój organizm dobrze je tolerował. Teraz biorę preparat escitalopramu i to pierwszy lek, po którym zacząłem czuć obniżenie moich lęków, ale nie o to mi chodzi, więc przejdę do rzeczy. 1. Słyszałem, że tego typu lek jest jednym z najmniejszą ilością i nasileniem skutków ubocznych lekiem. Czy to oznacza też, że także szkodzi mniej od innych leków? 2. Czy leki takie jak preparaty escitalopramu czy wenlafaksyny po dłuższym czasie brania ich, np. po 2, 3, 4 lub więcej latach, mogą spowodować jakieś trwałe uszkodzenia na zdrowiu, jak na przykład trwałe pogorszenie pamięci, koncentracji, uszkodzenie układu nerwowego? (Chodzi mi głównie o te dwa leki - one nie są chyba szczególnie mocne?) 3. No i właśnie - jeśli nie odczuwam skutków ubocznych brania tych leków, czy to oznacza, że tak jakby są one przeze mnie dobrze tolerowane i nie powinny mi zaszkodzić nawet po dłuższym okresie brania, czy po dłuższym czasie zacznę odczuwać, że je brałem poprzez swój stan zdrowia? Z góry ogromnie dziękuję za pomoc i jednocześnie przepraszam, że aż tyle pytań, ale pomyślałem, że można już wkleić tych kilka pytań tu, razem, niż opisywać je po kolei osobno w kolejnych wątkach... Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Forma s-citalopramu jest czynną farmakologicznie składową citalopramu. Citalopram i escitalopram są lekami najbardziej selektywnymi, mają hamować wyłącznie wychwyt zwrotny serotoniny. Inne leki z grupy SSRI wywierają (niewielki) wpływ na inne układy neuroprzekaźnikowe, co wiąże się z niektórymi działaniami ubocznymi, ale bywa też wykorzystywane dla celów terapeutycznych.

Zarówno przeciwwskazania, jak i ograniczenia w stosowaniu, objawy niepożądane są podobne do innych SSRI. Szczegółowy opis możliwych działań niepożądanych zawiera ulotka producenta dołączona do opakowania leku.

Pana pytanie jest zbyt ogólne, większość leków przeciwdepresyjnych ma działania uboczne, możliwość ich wystąpienia zależy od dawki leku,  indywidualnych predyspozycji, dodatkowych schorzeń, przyjmowanych jednocześnie innych leków itd. Ogólnie przyjmuje się jednak, że większość objawów ubocznych występujących w trakcie SSRI jest mało nasilona i dobrze tolerowana.

Polecam Panu podobny wątek:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-ssri-moga-powodowac-trwale-zmiany-w-organizmie

Porównywanie citalopramu i wenlafaksyny jest mało zasadne, ponieważ leki różnią się mechanizmem działania (wenlafaksyna hamuje wychwyt zwrotny nie tylko serotoniny, ale i noradrenaliny i nie jest zaliczana do SSRI). Wenlafaksyna nie jest wskazana szczególnie osobom ze schorzeniami układu krążenia, u tych pacjentów bezpieczniejszym lekiem jest citalopram lub s-citalopram.

Natomiast długość terapii lekiem przeciwdepresyjnym zależy przede wszystkim od liczby epizodów chorobowych w przeszłości oraz wyników ich leczenia.

Na ten temat może Pan przeczytać w wątku:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-brac-leki.

Serdecznie pozdrawiam