Zmiana leków - kiedy nowy lek zacznie działać i przynosić efekty?

Witam. Leczę się na nerwicę lękową. Przez 4 miesiące przyjmowałam lek z grupy SSRI. Nie pomógł mi i lekarz zmienił na lek z tej samej grupy, tylko z inną substancją czynną. Przez 3 dni zeszłam ze starego leku i czwartego dnia przyjęłam nowy. Mam pytanie, czy przy nowym leku będę odczuwała skutki uboczne? Czy znowu muszę czekać 4 tyg. na to, aż nowy lek zacznie działać? Czuję się dużo gorzej i myślałam, że skoro brałam lek z tej samej grupy przez 4 miesiące nie będę już przechodzić tego co na początku. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Skuteczność leczenia farmakologicznego ocenia się zazwyczaj po upływie 4 tygodni leczenia dawką terapeutyczną. Na początku leczenia często stosuje się niższe dawki, aby uniknąć objawów niepożądanych.
Działania uboczne i skuteczność leków z grupy SSRI wykazuje pewne różnice: większość z tych leków nie wpływa jedynie na zwrotny wychwyt serotoniny, ale wykazuje niewielki wpływ na inne układy neuroprzekaźnikowe. Leki te mają również odmienny metabolizm i właściwości farmakokinetyczne.

Pewną rolę w powstawaniu działań niepożądanych odgrywają również indywidualne predyspozycje.

Z pozdrowieniami