Czy długie stosowanie leków z grupy SSRI nie doprowadziło do wzrostu tolerancji na lek?

Witam, od 8 lat biorę leki z grupy SSRI (Setaloft, 50 mg dziennie, a od dwóch tygodni biorę nowy lek, fevarin 50 mg) i chloroprotiksen w dawce 15 mg dziennie. Na początku farmakoterapii miałem 11 lat, obecnie mam 19. Cierpię na zaburzenia lękowe, zaburzenia kompulsyjno-obsesyjne i fobię społeczną. Moje pytanie brzmi, czy tak długie stosowanie leków nie doprowadziło do wzrostu tolerancji na lek? Czy nie wpłynęło to na rozwój mojego intelektu w okresie dojrzewania? Psycholog zrobił mi badania i mam bardzo nieharmonijny rozwój intelektu, z przewagą dla inteligencji słownej. Przez ten czas zdarzyło mi się spożywać alkohol. Od jakichś dwóch lat czuję, że leki przestały działać, bo czasami odczuwam anhedonię, apatię i jestem przytłumiony, nie potrafię uzewnętrzniać emocji.

Dzień dobry Panu :)

W odpowiedzi na Pana pytanie, antydepresanty z grupy SSRI powodują, że
z biegiem lat czynnej farmakoterapii, mózg zaprzestaje praktycznie wydzielać serotoninę.

Warto byłoby rozważyć podjęcie psychoterapii, najlepiej poznawczo-behawioralnej, która wykazuje się wysoką skutecznością w terapii zaburzeń lękowych.

Z życzeniami dla Pana pomyślności,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605