Leki działają jeżeli przyjmowane są w dawce terapeutycznej. 1 tabl Coaxilu jest dawką niedostateczną, na ogół. U osób w bardzo podeszłym wieku może być wystarczająca. Lorazepam łykamy, takie jest zalecenie i zaczyna on działać dosyć szybko. Można go łączyć z Coaxilem, ale należy pamiętać o jego dużym potencjale uzależniającym.
Nie bardzo rozumiem pytania o zamiennik, o który lek chodzi?
Istnieją jeszcze inne grupy leków przeciwdepresyjnych oprócz tych, które Pani wymieniła. Można zamienić Coaxil na któryś z nich.
Coaxil czyli tianeptyna to lek o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciw lękowym. Ma działanie "pośrednie" pomiędzy lekami o działaniu stymulującym, a tymi o działaniu uspokajającym. Jej cechą szczególną jest to, że dobrze oddziałuje na procesy somatyzacyjne związane z lękiem i depresją tj. zaburzenia ze strony układu pokarmowego.
Mechanizm jej działania jest nieco podobny do działania SSRI i opiera się na zwiększaniu wychwytu zwrotnego serotoniny w neuronach kory mózgowej i hipokampa Poza tym tianeptyna oddziałuje na komórki piramidowe w hipokampie i przyspiesza odzyskiwanie przez nie aktywności elektyrycznej po zahamowaniu.
Jeśli chodzi o dawkowanie to należy przyjmować trzy tabletki dziennie. Osoby po 70. roku życia powinny przyjmować 2 tabletki dziennie. Dawkowanie leku oparte jest zawsze na badaniach klinicznych i lek w dawce niższej niż zalecana po prostu nie działa. Może za to powodować działania niepożądane.
Tianeptyna, , jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane. Nie znaczy to wszystkie wystąpią u Pani. Do działań niepożądanych należy: jadłowstręt, koszmary senne, bezsenność, senność, zawroty głowy, ból głowy. Mogą pojawić się nudności i wymioty oraz bóle w klatce piersiowej. Skutki uboczne mogą trwać przez cały okres terapii, albo zmniejszyć sie po pewnym czasie. U Pani w takich dawkach, nie odczuwa Pani prawdopodobnie pozytywnych skutków przyjmowania leku, bo dawka jest zbyt mała. Nie ma określonych czas przyjmowania leku, można przyjmować go przewlekle.
Jeśli chodzi o lorazepam to jest to silny lek z grupy benzodiazepin, który oddziałuje natychmiastowo po przyjęciu. Wykazuje jednak silne działanie uzależniające i może rozwinąć się na niego tolerancja. Dlatego w żadnym wypadku nie powinno się przyjmować się go przewlekle, a jedynie w stanach silnego lęku.
JEśli chodzi o leki z grupy SSRI to istnieje wiele leków z tej grupy, nie wszystkie wykazują takie same działania niepożądane. Escitalopram jest najbardziej selektywnym z nich.
Proszę zgłosić się do lekarza w celu przedyskutowania dalszej terapii, jednak przyjmowanie tianeptyny w dawkach, które nie przynoszą efektu terapeutycznego nie pomoże w zwalczeniu objawów.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy Coaxil jest bezpiecznym lekiem? – odpowiada mgr Adam Zajączkowski
- Zamiennik leku Coaxil – odpowiada Lek. Jarosław Lenartowicz
- Czy można zamienić z dnia na dzień Sulpryd 100 w dawce 1 tabletka dziennie na Coaxil 1 tabletka dziennie? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Czy połączenie tych leków jest dla mnie odpowiednie? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Po jakim czasie zaczyna działać lek antydepresyjny Tianeptyna? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Skutki uboczne stosowania leku Asertin 50 – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Stosowanie Lorazepam na nerwicę lękową – odpowiada Mgr Ryszard Chłopek
- Bezskuteczne przyjmowanie leku Amitriptyline na nerwicę napadowo-lękową – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Iwona Małgorzata Kłoszewska
- Stosowanie Temeste na nerwicę lękową – odpowiada Mgr Ryszard Chłopek
- Czy przy przyjmowaniu leków antydepresyjnych można stosować takie zioła? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
SNRI - leki, wskazania, mechanizm działania, skuteczność, skutki uboczne
SNRI to leki przeciwdepresyjne określane mianem in
Elicea - działanie, wskazania i efekty
Elicea to lek stosowany w psychiatrii. Jego substa
Alprazolam - leki, działanie, wskazania i skutki uboczne
Alprazolam to substancja z grupy benzodiazepin. Je