Czy lek Coaxil przyjmowany w dawce 1 tabletki dziennie pomoże na nerwicę lękową?

Witam Nazywam się Krystyna i mam 33 lata. Interesuje mnie czy lek coaxil przyjmowany w dawce 1tabletka dziennie pomoze na nerwice lekowa.? Zaczelam od przyjmowania pol tabletki dziennie i czuje sie troche otepiala i nerwowa. Chciałabym się tez dowiedzieć jak dlugo trwaja skutki uboczne. Nie moge przyjmowac innych lekow (ssri wenlafeksyna...) ze względu na bardzo nasilone skutki uboczne. Jak dlugo nalezy przyjmowac lek? I ostatnie pytanie czy mozna laczyc z 1mg lorazepam pod jezyk w razie silnych lekow i skutkow ubocznych? Czy istnieja zamienniki leku ktore mozna dostac za granica (coaxilu nie ma)? Dziękuję z góry za odpowiedx.

Nie bardzo rozumiem pytania o zamiennik, o który lek chodzi?
Istnieją jeszcze inne grupy leków przeciwdepresyjnych oprócz tych, które Pani wymieniła. Można zamienić Coaxil na któryś z nich.

Magdalena Mroczek

Coaxil czyli tianeptyna to lek o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciw lękowym. Ma działanie "pośrednie" pomiędzy lekami o działaniu stymulującym, a tymi o działaniu uspokajającym. Jej cechą szczególną jest to, że dobrze oddziałuje na procesy somatyzacyjne związane z lękiem i depresją tj. zaburzenia ze strony układu pokarmowego.
Mechanizm jej działania jest nieco podobny do działania SSRI i opiera się na zwiększaniu wychwytu zwrotnego serotoniny w neuronach kory mózgowej i hipokampa Poza tym tianeptyna oddziałuje na komórki piramidowe w hipokampie i przyspiesza odzyskiwanie przez nie aktywności elektyrycznej po zahamowaniu.
Jeśli chodzi o dawkowanie to należy przyjmować trzy tabletki dziennie. Osoby po 70. roku życia powinny przyjmować 2 tabletki dziennie. Dawkowanie leku oparte jest zawsze na badaniach klinicznych i lek w dawce niższej niż zalecana po prostu nie działa. Może za to powodować działania niepożądane.
Tianeptyna, , jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane. Nie znaczy to wszystkie wystąpią u Pani. Do działań niepożądanych należy: jadłowstręt, koszmary senne, bezsenność, senność, zawroty głowy, ból głowy. Mogą pojawić się nudności i wymioty oraz bóle w klatce piersiowej. Skutki uboczne mogą trwać przez cały okres terapii, albo zmniejszyć sie po pewnym czasie. U Pani w takich dawkach, nie odczuwa Pani prawdopodobnie pozytywnych skutków przyjmowania leku, bo dawka jest zbyt mała. Nie ma określonych czas przyjmowania leku, można przyjmować go przewlekle.
Jeśli chodzi o lorazepam to jest to silny lek z grupy benzodiazepin, który oddziałuje natychmiastowo po przyjęciu. Wykazuje jednak silne działanie uzależniające i może rozwinąć się na niego tolerancja. Dlatego w żadnym wypadku nie powinno się przyjmować się go przewlekle, a jedynie w stanach silnego lęku.
JEśli chodzi o leki z grupy SSRI to istnieje wiele leków z tej grupy, nie wszystkie wykazują takie same działania niepożądane. Escitalopram jest najbardziej selektywnym z nich.
Proszę zgłosić się do lekarza w celu przedyskutowania dalszej terapii, jednak przyjmowanie tianeptyny w dawkach, które nie przynoszą efektu terapeutycznego nie pomoże w zwalczeniu objawów.