Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 8 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rozpoznanie nerwicy

Witam serdecznie,

Szczegółowe informacje dotyczące wpływu danego leku na zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych są zawarte w ulotce leku dołączanej przez producenta.

Szczególnie niekorzystnie na funkcje poznawcze mogą wywoływać leki przeciwdepresyjne o dodatkowym działaniu uspokajającym i nasennym. Należą tu leki trójpierścieniowe (TLPD), preparaty mirtazapiny, trazodonu, mianseryny oraz wenlafaksyny.

Leki z grupy SSRI uchodzą za stosunkowo bezpieczne, jeśli chodzi o kierowanie pojazdami, jednak opinia ta ma wartość względną. Jednoczesne stosowanie innych leków, współistnienie zmian organicznych mózgu, indywidualna reakcja na lek mogą w znacznym stopniu wpływać na objawy uboczne występujące w trakcie leczenia. Lekiem z grupy SSRI, który dość często może powodować sedację jest również paroksetyna (ma ona dodatkowe niewielkie działanie cholinolityczne).

Wobec powyższych danych, za najbardziej bezpieczne można uznać preparaty citalopramu, escitalopramu, fluoksetyny i sertraliny. Proszę również powstrzymać się od prowadzenia samochodu w ciągu 2-3 pierwszych tygodni leczenia, aby sprawdzić, czy lek może działać niekorzystnie na koncentrację i inne funkcje poznawcze.

Z pozdrowieniami

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy