Co zrobić, gdy leki nie skutkują?

W 1998 roku zachorowałem. Objawy to głównie lęk. Zostałem skierowany na psychoterapię oraz dostałem trójpierścieniowy lek przeciwdepresyjny, po którym nastąpiła poprawa. Jednak w klinice odstawiono leki i wpadłem w głęboką depresję. W takim stanie po 10 tygodniach zostałem wypisany do domu. Leczyłem się w poradni, brałem leki trójpierścieniowe oraz SSRI. Największą poprawę stwierdzono  po leku trójpierścieniowym, po czym odstawiłem lek i stan zdrowia trwał 3 lata. W maju 2005, wskutek stresów, znów zachorowałem. Dostałem ten sam lek, ale poprawę czułem dopiero po wieczornej dawce, rano koszmar. Trafiłem do szpitala, gdzie zmieniono leczenie na lek z grupy SSRI.  6 tygodni bez efektu. Następnie kolejny preparat z tej grupy przez 3 miesiące – bez efektu. Wypisano mnie do domu, gdzie lekarz zalecił jeden lek oraz drugi. Było odrobinę lepiej, wskutek tego lekarz odstawił pierwszy, a zalecił inny 100 mg plus 60 mg tego drugiego. Poczułem się dobrze, jednak po 2 miesiącach zdarzały się utraty przytomności i lekarz internista kazał odstawić koniecznie leki. Psychiatra zmienił lek na trójpierścieniowy, poczułem się już 2 dnia super, ale przez 4 doby nie spałem. Później lek już nie działał tak wyraźnie i po 6 miesiącach, jak po każdym TLPD, miałem wysokie ciśnienie i zaburzenia rytmu. Następny lek był też super przez 5 dni – później lęk i napięcie wzrosły do poziomu nie do wytrzymania. Leczenie zmieniono – brałem lek rok, poprawa średnia, wysokie ciśnienie, tętno 150. Zmieniono znowu lek, który biorę 5 miesięcy plus 10 mg innego. Poprawa jest średnia, dalej dokucza mi napięcie i niemożność zaśnięcia oraz siedzenia w miejscu, bez przerwy muszę ruszać nogami. Lekarz już bezradnie rozkłada ręce. Proszę o poradę.

MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu

Szanowny Panie!

Z opisu wynika, że stosowano leki przeciwdepresyjne z różnych grup chemicznych, o różnych mechanizmach działania, z czego największą poprawę odczuł Pan, stosując TLPD. Niestety, stosowanie tej grupy leków wiąże się z istotnym ryzykiem wielu działań niepożądanych, szczególnie w odniesieniu do układu krążenia.

Leki wymieniane przez Pana były stosowane zazwyczaj w odpowiednio dużej dawce, przez wystarczająco długi czas.

Obecnie można rozważać, w ścisłej współpracy z Pana lekarzem prowadzącym, kilka opcji terapeutycznych:

- zastosowanie leku z innej grupy chemicznej, np. bupropionu, agomelatyny, tianeptyny, moklobemid, których dotychczas nie stosowano - wymienione preparaty nie mają niekorzystnego wpływu na układ krążenia;
- jednoczesna terapia dwoma preparatami;
- potencjalizacja leczenia przeciwdepresyjnego przez dołączenie do leku przeciwdepresyjnego węglanu litu, trójjodotyroniny lub leków przeciwpsychotycznych; najwięcej badań potwierdzających skuteczność takiej terapii dotyczy dołączenia węglanu litu;
- niefarmakologiczne metody leczenia depresji: psychoterapię oraz elektrowstrząsy.

Częstą przyczyną nieskuteczności leczenia jest pomijanie pomocy psychoterapeutycznej.

Duże znaczenie ma również odpowiednio postawiona diagnoza. Depresja może być objawem choroby dwubiegunowej. Występujące epizody hypomaniakalne mogą ujść uwadze lekarza i pacjenta. Podstawowym leczeniem choroby dwubiegunowej jest stosowanie leków stabilizujacych nastrój.

Gorsze wyniki leczenia dotyczą również pacjentów przyjmujących np. leki internistyczne wchodzące w interakcje z lekami psychotropowymi. Choroby układu krążenia i przemiany materii mogą niekorzystnie wpływać na metabolizm leków.
Ponadto, może występować u Pana genetyczna predyspozycja do szybkiego lub wolnego metabolizmu leków, związana z aktywnością enzymów wątrobowych. Aktywność tych enzymów można obecnie zbadać w ośrodkach klinicznych, np. w IPiN.
Przyjmowanie leków uspokajających, nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych może również obniżać skuteczność leczenia.

Obecne objawy niepokoju i niemożności usiedzenia w miejscu mogą wskazywać na akatyzję, która jest dość częstym objawem ubocznym w trakcie stosowania leków przeciwdepresyjnych hamujących wychwyt zwrotny serotoniny. Dalsze zwiększanie dawki leku jest z tego powodu niewskazane. Należy rozważyć ewentualną zamianę na lek o innym mechanizmie działania, np. tianeptynę. bupropion lub agomelatynę.

W trakcie zmiany leczenia można doraźnie zastosować lek uspokajający z grupy benzodiazepin.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co zrobić, gdy HTZ nie skutkuje?

Mam 52 lata. Od dwóch lat mam objawy menopauzy i brałam różne doustne leki hormonalne. Na początku, tzn. parę cykli, była poprawa, a potem wszystkie objawy, szczególnie uderzenia gorąca z częstotliwością co godzinę wracały. Po roku brania różnych doustnych hormonów zrobiłam poziom hormonów i okazał się niższy podczas brania leków niż bez nich. Mój lekarz doszedł do wniosku, że moja wątroba nie przyswaja leków i zaczęłam brać lek w postaci plastrów Fem7 Combi. I znowu trzy cykle była poprawa i teraz objawy menopauzy wracają. Nie wiem już, co mam robić. Czy na taki stan rzeczy może mieć wpływ to, że cierpię na egzemę i często biorę leki sterydowe. Jest mi bardzo trudno tak żyć, dlatego bardzo proszę o jakieś wskazówki, czy jest dla mnie jakiś skuteczny lek. Pozdrawiam serdecznie.
52 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam!

Sterydy, które bierze Pani z powodu problemów skórnych, nie mają wpływu na poziom hormonów, tym bardziej, że stosuje je Pani zapewne zewnętrznie (prawie wcale nie wchłaniają się przez skórę). Każdy organizm jest nieco inny i często lek, który niweluje dany objaw u większości osób, okazuje się zuełnie nieskuteczny u pozostałych. Może Pani wypróbować jeszcze inne preparaty przezskónej HTZ, a jeśli nadal nie będzie trwałego efektu - poprosić lekarza o zmianę leku hormonalnego na inny. Niedawno odkryto, że uderzenia gorąca mogą być skutecznie zwalczane przez niektóre leki przeciwderesyjne (np. wenlafaksynę). Żeby je złagodzić, warto stosować także naturalne metody, jak regularny wysiłek fizyczny, rzucenie lub ograniczenie palenia, zdrowa dieta, zmniejszenie masy ciała w przypadku nadwagi, unikanie alkoholu, szczególnie czerwonego wina, oraz długo dojrzewających serów i czekolady, które mogą wywołać lub przedłużyć napad. Dobrze też mieć zawsze pod ręką wachlarz i szklankę zimnej wody. Wykazano, że ulgę przynosi również regularne, głębokie oddychanie przeponowe (wdech i wydech powiny trwać po 5-8 s.), ćwiczone dwa razy dziennie po 15 minut oraz w czasie uderzenia gorąca.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy może to skutkować mdłościami?

Witam, w dalszym ciągu czekam na wizytę oraz wykonanie kolejnego testu, zgodnie z zaleceniami lekarza dziś 28/12 test wyszedł negatywny kolejny mam zrobić 4 stycznia I zgłosić się na wizytę. 23 listopada miałam okres więc owulacji wypadła mniej więcej 6-8 grudzień.22go grudnia delikatne jasne plamienie. Następne 3 dni czerwona krwawienie, ale zdecydowanie inne niż okres i 26/12 delikatnie plamienie. Dodam że cykl 28-30dni bardzo regularnie. Było to dziwne gdyz pierwszy raz w życiu jeśli to mail być okres to przeszłam to bezboleśnie. Zawsze co dwie godz musiałam brać tabletki przeciwbólowe aby funkcjonować. Tym razem nawet piersi nie bolały. Były dwa dni gdzie odczuwalam dziwne Po dotknięcie skutków. podczas ostatniej wizyty lekarz stwierdził że może to być wczesna ciąża. Ale dopiero ok 6 tyg będzie mógł coś powiedzieć. Kazał brać do 4/01 również UTROGESTAN200mg. Od wczoraj mam mdłości, śliny w ustach więcej i zdecydowanie częściej chodzę do toalety. Również okazało się podczas iść 24/12 Mam torbiel na jajnika, czy może to skutkować mdlosciami? Nic mnie nie boli. A czy biorąc utrogestan nie koliduje to z owulacja w obecnym cyklu jeśli była to miesiączka?z góry dziękuję za odpowoedz
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

proponuje oznaczyć poziom beta hcg i ponownie udać się do lekarza ginekologa

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty