Czy można zażywać jednocześnie leki przeciwdepresyjne oraz leki zmniejszające apetyt dostępne na receptę?

Minął rok, jak biorę raz dziennie lek przeciwdepresyjny z grupy SSRI. Kilka razy próbowałam odstawić leki, ale lęk, dziwne zawirowania w głowie powracały, przytyłam 15 kilogramów. Od kilku dni zaczęłam brać lek zmniejszający apetyt, dostępny na receptę. Czy to bezpieczne?

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani!

Pytanie dotyczy trzech istotnych zagadnień: działania ubocznego leku, zespołu objawów związanych z odstawianiem leków przeciwdepresyjnych oraz bezpieczeństwa jednoczesnej terapii wymienionymi przez Panią lekami.

Zwiększenie łaknienia i przyrost masy ciała może pojawić się w trakcie leczenia lekiem przeciwdepresyjnym jako objaw uboczny. Często jest to efekt pożądany, jeśli jednym z objawów depresji jest utrata apetytu. Jeśli jednak przyrost masy ciała jest zbyt duży i powoduje dyskomfort pacjenta, to lek należy odstawić. Jeśli wskazane jest kontynuowanie leczenia przeciwdepresyjnego, należy preparat zmienić na inny.

Z Pani opisu wynika, że odstawianie leku było trudne ze względu na pojawiające się przykre objawy.

Po przerwaniu leczenia lekami przeciwdepresyjnymi z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny mogą pojawić się objawy niepożądane, określane jako tzw. zespół dyskontynuacji. Zespół ten dotyczy ok. 20% pacjentów przerywających terapię lekami z tej grupy. Zespół dyskontynuacji może pojawić się po przerwaniu leczenia każdym lekiem przeciwdepresyjnym. Większe ryzyko wystąpienia objawów dotyczy leków o krótkim okresie półtrwania, np. paroksetyny i fluwoksaminy. Ryzyko to jest również tym większe, im dłużej jest stosowany dany lek.

Objawy związane z zaprzestaniem przyjmowania leków pojawiają się najczęściej w ciagu 1-3 dób od całkowitego odstawienia lub w trakcie stopniowego obniżania dawki leku. Najczęściej występujące objawy to:
- bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi,
- zaburzenia widzenia,
- objawy grypopodobne: osłabienie, bóle mięśniowe, dreszcze,
- drętwienia i pieczenia skóry, wrażenie ,,przeszywającego prądu", dotyczy głównie skóry twarzy,
- nudności, wymioty,
- niepokój, drażliwość, płaczliwość, zaburzenia pamięci i koncentracji,
- bezsenność, koszmarne sny.

Objawy odstawienia leku mogą być mylnie rozpoznawane jako np. infekcja wirusowa lub nawrót depresji. W przypadku nasilonych objawów zaleca się powrót do stosowania leku i jego powolne odstawienie. Objawy łagodne nie wymagają dodatkowego leczenia i mijają samoistnie w ciagu kilku-kilkunastu dni. Większość zespołów dyskontynuacji ma łagodny charakter i ustępuje w ciągu 14 dni.

Odnośnie stosowanego leku zmniejszającego apetyt: opublikowano kilka doniesień dotyczących powikłań i niekorzystnego wpływu na stan psychiczny związanych z przyjmowaniem leków z tej grupy. Przyjmowanie leków wpływających na ośrodkowy układ nerwowy (w tym: leków przeciwdepresyjnych) jest przeciwskazaniem do stosowania pochodnych sibutraminy.

W tej sytuacji najwłaściwsze byłoby stopniowe odstawienie leku przeciwdepresyjnego we współpracy z lekarzem prowadzącym oraz zastosowanie zaleceń dietetycznych. Na temat odchudzania może Pani przeczytać na naszym portalu AbcOdchudzanie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty