Czy można zażywać jednocześnie leki przeciwdepresyjne oraz leki zmniejszające apetyt dostępne na receptę?

Minął rok, jak biorę raz dziennie lek przeciwdepresyjny z grupy SSRI. Kilka razy próbowałam odstawić leki, ale lęk, dziwne zawirowania w głowie powracały, przytyłam 15 kilogramów. Od kilku dni zaczęłam brać lek zmniejszający apetyt, dostępny na receptę. Czy to bezpieczne?

Szanowna Pani!

Pytanie dotyczy trzech istotnych zagadnień: działania ubocznego leku, zespołu objawów związanych z odstawianiem leków przeciwdepresyjnych oraz bezpieczeństwa jednoczesnej terapii wymienionymi przez Panią lekami.

Zwiększenie łaknienia i przyrost masy ciała może pojawić się w trakcie leczenia lekiem przeciwdepresyjnym jako objaw uboczny. Często jest to efekt pożądany, jeśli jednym z objawów depresji jest utrata apetytu. Jeśli jednak przyrost masy ciała jest zbyt duży i powoduje dyskomfort pacjenta, to lek należy odstawić. Jeśli wskazane jest kontynuowanie leczenia przeciwdepresyjnego, należy preparat zmienić na inny.

Z Pani opisu wynika, że odstawianie leku było trudne ze względu na pojawiające się przykre objawy.

Po przerwaniu leczenia lekami przeciwdepresyjnymi z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny mogą pojawić się objawy niepożądane, określane jako tzw. zespół dyskontynuacji. Zespół ten dotyczy ok. 20% pacjentów przerywających terapię lekami z tej grupy. Zespół dyskontynuacji może pojawić się po przerwaniu leczenia każdym lekiem przeciwdepresyjnym. Większe ryzyko wystąpienia objawów dotyczy leków o krótkim okresie półtrwania, np. paroksetyny i fluwoksaminy. Ryzyko to jest również tym większe, im dłużej jest stosowany dany lek.

Objawy związane z zaprzestaniem przyjmowania leków pojawiają się najczęściej w ciagu 1-3 dób od całkowitego odstawienia lub w trakcie stopniowego obniżania dawki leku. Najczęściej występujące objawy to:
- bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi,
- zaburzenia widzenia,
- objawy grypopodobne: osłabienie, bóle mięśniowe, dreszcze,
- drętwienia i pieczenia skóry, wrażenie ,,przeszywającego prądu", dotyczy głównie skóry twarzy,
- nudności, wymioty,
- niepokój, drażliwość, płaczliwość, zaburzenia pamięci i koncentracji,
- bezsenność, koszmarne sny.

Objawy odstawienia leku mogą być mylnie rozpoznawane jako np. infekcja wirusowa lub nawrót depresji. W przypadku nasilonych objawów zaleca się powrót do stosowania leku i jego powolne odstawienie. Objawy łagodne nie wymagają dodatkowego leczenia i mijają samoistnie w ciagu kilku-kilkunastu dni. Większość zespołów dyskontynuacji ma łagodny charakter i ustępuje w ciągu 14 dni.

Odnośnie stosowanego leku zmniejszającego apetyt: opublikowano kilka doniesień dotyczących powikłań i niekorzystnego wpływu na stan psychiczny związanych z przyjmowaniem leków z tej grupy. Przyjmowanie leków wpływających na ośrodkowy układ nerwowy (w tym: leków przeciwdepresyjnych) jest przeciwskazaniem do stosowania pochodnych sibutraminy.

W tej sytuacji najwłaściwsze byłoby stopniowe odstawienie leku przeciwdepresyjnego we współpracy z lekarzem prowadzącym oraz zastosowanie zaleceń dietetycznych. Na temat odchudzania może Pani przeczytać na naszym portalu AbcOdchudzanie.