Czy odstawienie leków antydepresyjnych mogło spowodować zatrzymanie się miesiączki?

Witam, Mam pytanie, a brzmi ono tak: tydzień temu odstawiłam lek antydepresyjny, brałam ten lek ponad trzy lata. Mam okropne zawroty głowy, dziwne uczucie jakbym była momentami poza swoim ciałem i patrzyła na siebie z boku. Chcę to przezwyciężyć. Natomiast problem jest w tym, iż zatrzymała mi się miesiączka. Mam normalne objawy jak przed@, bolące podbrzusze i piersi, dziwne jest tylko to, że bolą mnie sutki, a nie całe piersi. Czuję się jakbym miała dostać zaraz krwawienia, a tak nie jest. Pytanie brzmi: czy odstawienie leków jest przyczyną braku krewienia, czy może to być ciąża? Na razie @ spóźnia mi się 1 dzień, ale wcześniej miałam @ co do dnia. Z poważaniem

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Po przerwaniu leczenia lekami przeciwdepresyjnymi mogą pojawić się objawy niepożądane, określane jako tzw. zespól dyskontynuacji. Zespół ten dotyczy ok. 20 % pacjentów przerywających terapię lekami z tej grupy. Zespół dyskonytuacji może pojawić się po przerwaniu leczenia każdym lekiem przeciwdepresyjnym. Ryzyko to jest również tym większe, im dłużej jest stosowany dany lek.
Objawy związane z zaprzestaniem przyjmowania leków pojawiają się najczęściej w ciągu 1-3 dób od całkowitego odstawienia lub w trakcie stopniowego obniżania dawki leku. Najczęściej występujące objawy to:
- bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi,
- zaburzenia widzenia,
- objawy grypopodobne: osłabienie, bóle mięśniowe, dreszcze,
- drętwienia i pieczenia skóry, wrażenie „przeszywającego prądu”, dotyczy głównie skóry twarzy,
- nudności, wymioty,
- niepokój, drażliwość, płaczliwość, zaburzenia pamięci i koncentracji,
- bezsenność, koszmarne sny.
Do rzadziej występujących objawów należy np. depersonalizacja - wrażenie utraty kontaktu z rzeczywistością, „obcości” realnego świata.
Objawy odstawienia leku mogą być mylnie rozpoznawane jako np. infekcja wirusowa lub nawrót depresji. W przypadku nasilonych objawów zaleca się powrót do ponownego stosowania leku i jego powolne odstawienie. Objawy łagodne nie wymagają dodatkowego leczenia i mijają samoistnie w ciągu kilku, kilkunastu dni. Większość zespołów dyskontynuacji ma łagodny charakter i ustępuje w ciągu 14 dni. Zdarza się jednak, że objawy utrzymują się przez kilka tygodni.
Nie opisano dotychczas zatrzymania miesiączki jako objawu zespołu dyskontynuacji. Myślę, że powinna Pani z pewnością wykluczyć inne przyczyny, np. ciążę. Warto skorzystać z konsultacji ginekologa.
Z pozdrowieniami