Jak złagodzić objawy "odstawienne"?

Witam, mam na imię Agnieszka mam 22 lata. Moja mama ma zdiagnozowane zaburzenia adaptacyjne. Miewa napady lęku i bywa tak że nie ma siły by wstać z łóżka. Kilka dni temu zalecono mamie zamianę leku przeciwdepresyjnego (uczulał mamę) na inny lek z grupy SSRl. W związku z odstawieniem leku (być może zbyt gwałtownym) u mamy pojawiło się nieustające pieczenie skóry całego ciała i ogólne złe samopoczucie. Wiem, że są to objawy odstawienia leku, ale chciałabym zapytać czy można to jakoś złagodzić?Maści przeciwbólowe i stosowanie doraźnych leków uspakajających nic nie pomaga. Ile takie objawy "odstawienne" mogą się utrzymywać i czy po tym jak nowy lek zacznie działać, to objawy te ustąpią? Martwię się o mamę i chciałabym jej jakoś pomóc. Przy okazji życzę chorym jak również ich najbliższym dużo cierpliwości.

Witam serdecznie,

Zespół dyskontynuacji dotyczy ok. 20 % pacjentów przerywających terapię lekami przeciwdepresyjnymi. Zespół dyskonytuacji może pojawić się po przerwaniu leczenia każdym lekiem przeciwdepresyjnym. Ryzyko to jest  tym większe, im dłużej jest stosowany dany lek.

Objawy związane z zaprzestaniem przyjmowania leków pojawiają się najczęściej w ciagu 1-3 dób od całkowitego odstawienia lub w trakcie stopniowego obniżania dawki leku. Najczęściej występujące objawy to:
- bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi,
- zaburzenia widzenia,
- objawy grypopodobne: osłabienie, bóle mięśniowe, dreszcze,
- drętwienia i pieczenia skóry, wrażenie ,,przeszywającego prądu", dotyczy głównie skóry twarzy,
- nudności, wymioty,
- niepokój, drażliwość, płaczliwość, zaburzenia pamięci i koncentracji,
- bezsenność, koszmarne sny.

Objawy o łagodnym nasileniu nie wymagają dodatkowego leczenia i mijają samoistnie w ciągu kilku, kilkunastu dni. Większość zespołów dyskontynuacji ma łagodny charakter i ustępuje w ciągu 14 dni. Zdarza się jednak, że objawy utrzymują się przez kilka tygodni.

Opis dolegliwości Pani Mamy jest krótki i trudno stwierdzić, czy mają one charakter zespołu dyskontynuacji, wspomina Pani o ogólnym złym samopoczuciu, które może zależeć od schorzenia podstawowego oraz świądzie skóry, który nie jest typowym objawem odstawiennym.
Świąd skóry może być efektem ubocznym nowego leku przeciwdepresyjnego, wówczas należałoby rozważyć jego odstawienie.
Jeśli natomiast występował przed włączeniem nowego leku, to można zastosować pomocniczo leki przeciwświądowe i uspokajające (np. prometazynę).
Przy nasilonych objawach odstawiennych można ponownie zastosować preparat mirtazapiny i odstawić go stopniowo w ciągu kilku tygodni.
Ponadto, mogą występować inne przyczyny świądu ciała (schorzenia dermatologiczne, zaburzenia czynności nerek lub wątroby), które należałoby ewentualnie wykluczyć.

Polecam Państwu jak najszybszą konsultacje z lekarzem prowadzącym leczenie celem wyjaśnienia tych wątpliwości i dalszych zaleceń.

Z pozdrowieniami