Jak długo trwa zespół odstawienny?

We wrześniu br. byłam u lekarza, który kazał odstawić lek z grupy benzodiazepin, a brałam 1 tabl, na dzień przez okres 2,5 miesiąca. I tak zrobiłam, ale nie poinformował mnie jak mam go ostawić więc odstawiłam nagle, bez redukcji dawki. Po około dwóch tygodni po odstawieniu leku pojawiły się drżenia ciała, które są bardzo uciążliwe, lęk z odbicia. Jak długo trwają skutki odstawienia tego leku i co mam robić?
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Czas trwania zespołu odstawiennego jest sprawą dość indywidualną - zależy to m. in. od płci, wieku, ilości tkanki tłuszczowej, schorzeń współistniejących, stosowanych jednocześnie innych leków oraz substancji psychoaktywnych. Niektóre leki z grupy BDZ mają przedłużone działanie, jak np. forma SR - wówczas objawy odstawienne pojawiają się później, są mniej nasilone, ale trwają dłużej.
Zespół odstawienny może trwać nawet klika tygodni, choć w tym czasie objawy zazwyczaj stopniowo zmniejszają swoje nasilenie. Czasami jakiś objaw nawraca po kilku dniach bezobjawowych.
Proponuję, aby zgłosiła się Pani do psychiatry, który ma doświadczenie w leczeniu osób uzależnionych (np. w poradni leczenia uzależnień). Może on przepisać leki, które złagodzą przykre objawy.
Serdecznie pozdrawiam