Czy lek z grupy benzodiazepin można odstawić bez "wspomagaczy"?

Witam, Od 2004 r. miewam ataki paniki, lęku. Po wielu różnych uspokajaczach roślinnych i innych, w kwietniu 2008 r. lekarz rodzinny przepisał mi benzodiazepinę. Od tamtego czasu miałam też skoki ciśnienia, zawroty głowy. Bałam się gdziekolwiek iść, jechać, cały czas miałam wrażenie, że coś mi się stanie. Dostałam leki i ciśnienie się unormowało, ataki lęku mam, ale (odpukać) słabsze i rzadsze. Nie korzystałam z pomocy psychiatry, tylko lekarz rodzinny. I na moje pytanie jak odstawiać to mówi, żeby w to miejsce jakieś ziołowe brać, ale tak się nie da - jak nie wezmę, to zaczynam się cała trząść itp. Co zrobić żeby odstawić? Czy można odstawiać bez żadnych wspomagaczy, stopniowo? Dziękuję i pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Przy odstawianiu BDZ ogólnie zaleca się stopniowe zmniejszane dawki o ok. 20 % co tydzień lub dwa do całkowitego odstawienia. Objawy abstynencyjne mogą mieć różne nasilenie. Wiele osób wymaga jednak zastosowania dodatkowych leków uspokajających lub nasennych.
Czas trwania zespołu odstawiennego jest sprawą dość indywidualną - zależy to m. in. od płci, wieku, ilości tkanki tłuszczowej, schorzeń współistniejących, stosowanych jednocześnie innych leków oraz substancji psychoaktywnych. Niektóre leki z grupy BDZ mają przedłużone działanie, jak np. forma SR - wówczas objawy odstawienne pojawiają się później, są mniej nasilone, ale trwają dłużej.
Zespół odstawienny może trwać nawet klika tygodni, choć w tym czasie objawy zazwyczaj stopniowo zmniejszają swoje nasilenie. Czasami jakiś objaw nawraca po kilku dniach bezobjawowych.
Proponuję, aby zgłosiła się Pani do psychiatry, który ma doświadczenie w leczeniu osób uzależnionych (np. w poradni leczenia uzależnień). Może on przepisać leki, które złagodzą przykre objawy
Z pozdrowieniami
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty