Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 7 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

W jaki sposób pozbyć się uzależnienia od leku przeciwbólowego?

Od pięciu lat regularnie przyjmuję lek przeciwbólowy, cierpię na pourazowe zwyrodnienie stawów, lek został mi przepisany przez lekarza. Jakiś czas temu zabrakło mi leku, pojawiły się drżenie rąk, nadmierna potliwość, potworny huk w uszach zachwiana równowagi, niepokój - sam doszedłem do tego, że jestem uzależniony gdy po przyjęciu leku objawy ustąpiły. Mimo woli muszę zwiększać dawki aby pozbyć się nie pożądanych objawów, wiele razy próbowałem odstawić lek i bezskutecznie. Co powinienem zrobić? Jak pozbyć się tego uzależnienia?
ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Witam serdecznie,
Zespół abstynencyjny w przebiegu uzależnienia od opioidowych leków przeciwbólowych
może potrwać ok. tygodnia. W jego przebiegu mogą wystąpić: niepokój, bezsenność, drażliwość, dolegliwości bólowe, wzmożona potliwość, dreszcze, uczucie fal gorąca i zimna, światłowstręt, łzawienie, wysięk z nosa, bóle brzucha, bóle głowy, osłabienie, wymioty i biegunka. W trakcie odstawiania opiatów może wystąpić zwyżka ciśnienia, dlatego należy kontrolować tętno i ciśnienie co najmniej trzy razy dziennie.
Leczenie jest objawowe: zaleca się stosowanie leków uspokajających oraz w razie dolegliwości leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty (np. ibuprofenu). Pomocne mogą być również preparaty magnezu. Dawkę leków należy stopniowo zmniejszać, do całkowitego odstawienia.
Byłoby najlepiej, gdyby zgłosił się Pan do lekarza psychiatry, który ma doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi (np. w poradni odwykowej). Taki specjalista powinien dokładnie wytłumaczyć Panu w jaki sposób odstawiać lek i zaproponować inne, które pomogą poradzić sobie z zespołem odstawiennym.
Przewlekłe dolegliwości bólowe czasem wiążą się z depresją - wówczas jej skuteczne leczenie może pomóc również w odstawieniu leku przeciwbólowego.

Z pozdrowieniami

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy