Dlaczego muszę tak długo sypiać?

Dzień dobry, mam 18 lat, jestem kobietą o prawidłowej masie ciała, jeśli będzie to miało jakieś znaczenie. Odkąd pamiętam mam problem ze zbyt długim spaniem - przynajmniej 12 godzin, by czuć się wypoczętym, wcześniej czuję się jakbym była uzależniona od snu, mogę umyć zęby, twarz, nawet coś zjeść, ale muszę wrócić do łóżka. Podczas roku szkolnego, gdy spanie tak długo jest niemożliwe zdarza się, że udaje mi się funkcjonować w porządku, ale są epizody, gdy nie mogę się powstrzymać od zaśnięcia w tramwaju, nawet chodzenie nie pomaga, bo senność pozostaje. Dodam, że rozciąganie przed snem, chodzenie do łóżka o regularnej porze czy odstawianie telefonu przed snem nie zmienia sytuacji. Nie chrapię, nie boli mnie głowa rano, chociaż zdarza się, że budzę się rano spocona, ale nie zawsze, nie jestem też w stanie zasnąć na plecach.
KOBIETA, 18 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pani objawy w postaci nadmiernej senności mogą mieć różne źródło, zaczynając od samych zaburzeń snu (brak snu głębokiego, narkolepsja, bezdechy senne), przez problemy z tarczycą, cukrzycą, niedoborem składników odżywczych np. żelaza, nieodpowiednią dietę/ilość aktywności fizycznej aż do zaburzeń zdrowia psychicznego (depresja, nadmierny stres).

W związku z występującym problemem najodpowiedniejszym wyjściem będzie odbycie wizyty u lekarza i wykonanie podstawowych badań krwi (morfologia, profil tarczycowy).

Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów poruszających temat snu: https://portal.abczdrowie.pl/sennosc-w-ciagu-dnia-co-moze-byc-jej-przyczyna

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierna-sennosc-hipersomnia

https://portal.abczdrowie.pl/zmeczenie-i-sennosc-prezentacja-edukacyjna

https://portal.abczdrowie.pl/doskwiera-ci-sennosc-to-moze-byc-niedobor-witamin-i-mikroelementow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.