Śpię po 20 godzin na dobę - co zrobić?

Mam 34 lata. Odkąd pamiętam zawsze lubiłam spać. Nie jestem zmęczona i jestem zdrową osobą. Mam wszystkie wyniki w normie, troszkę cukier powyżej 100. Ciągle śpię. Śpię po 20 godzin na dobę, nie cierpię też na depresję. Co jeszcze mam zrobić? Mam dzieci, więc nie mogę aż tyle spać.

MĘŻCZYZNA, 34 LAT ponad rok temu

Co zrobić, gdy sen nie przychodzi?

Nie możesz zasnąć? Przekręcasz się z boku na bok? Obejrzyj filmik i dowiedz się, co robić w takiej sytuacji. Ekspert podpowiada, jak sobie pomóc, kiedy sen nie przychodzi.

Witam serdecznie,

Nadmierna senność w ciągu dnia jest dość często zgłaszaną dolegliwością. Najczęstszymi przyczynami są niedobór snu lub nieprawidłowa higiena snu (typowo nadmierna senność jest związana np. ze zbyt późnym kładzeniem się do łóżka, intensywnym wysiłkiem umysłowym).

Nadmierna senność jest prawidłowym zjawiskiem po długim okresie czuwania. O hipersomnii mówimy, jeśli senność utrzymuje się pomimo przespanej nocy, powodując zapadanie w sen w okresie wymaganej aktywności. Pomimo snu, nie daje on poczucia regeneracji.

Kryterium czasowym koniecznym do rozpoznania hipersomnii według Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Snu jest okres co najmniej 3 miesięcy trwania zaburzenia.

Najczęstszą przyczyną hipersomnii jest zespół egzogennego niedoboru snu, w którym nadmierna senność występuje w weekendy i wakacje. Jest reakcją organizmu na niedostateczną ilość snu (zazwyczaj w dni robocze) w stosunku do indywidualnego zapotrzebowania.

Hipersomnia może być jednak spowodowana pierwotnymi zaburzeniami snu (np.: narkolepsja, zespół niespokojnych nóg) oraz zaburzeniami snu wtórnymi do zaburzeń somatycznych i psychicznych oraz spowodowanych przyjmowaniem leków i substancji psychoaktywnych.

Polecam Pani konsultację u lekarza psychiatry, a w razie problemów diagnostycznych - w Poradni Leczenia Zaburzeń Snu.

Z pozdrowieniami

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy