Zapytaj lekarza

7 3 9 , 8 5 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Senność

Witam. Mam pewien problem, od mniej więcej tygodnia chodzę bardzo senna, a już zwłaszcza jak coś zjem. Mam czasami bardzo silne bóle głowy, czasami są to uciski, które są krótkie, ale bardzo bolesne, jakby coś przeszywało mi głowę. Mam bardzo szybki tryb życia i ponad wszystko nie lubię chodzić do lekarza. Bardzo boję się cukrzycy, nikt w rodzinie jej nie miał, ale bardzo martwi mnie senność. Proszę o poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Co zrobić, gdy sen nie przychodzi?

Nie możesz zasnąć? Przekręcasz się z boku na bok? Obejrzyj filmik i dowiedz się, co robić w takiej sytuacji. Ekspert podpowiada, jak sobie pomóc, kiedy sen nie przychodzi.

Witam serdecznie,

Na podstawie tak krótkiego opisu trudno mi doradzić Pani, jaka mogłaby być przyczyna nadmiernej senności w ciągu dnia.

Proszę najpierw udać się do lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badania laboratoryjne (morfologia, elektrolity, bad. moczu, glukoza, hormony tarczycy).

Nadmierna senność jest prawidłowym zjawiskiem po długim okresie czuwania. O hipersomnii mówimy, jeśli senność utrzymuje się pomimo przespanej nocy, powodując zapadanie w sen w okresie wymaganej aktywności. Pomimo snu, nie daje on poczucia regeneracji.

Szacuje się, że hipersomnia występuje u 5-15% populacji.

Kryterium czasowym koniecznym do rozpoznania hipersomnii według Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Snu jest okres co najmniej 3 miesięcy trwania zaburzenia.

Najczęstszą przyczyną hipersomnii jest zespół egzogennego niedoboru snu, w którym nadmierna senność występuje w weekendy i wakacje. Jest reakcją organizmu na niedostateczną ilość snu (zazwyczaj w dni robocze) w stosunku do indywidualnego zapotrzebowania.

Inne przyczyny hipersomnii mogą wymagać konsultacji psychiatrycznej, neurologicznej lub w specjalistycznej poradni zaburzeń snu.

Z pozdrowieniami

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy