Ciągłe zmęczenie - co robić?

Mam 14 lat. Codziennie chodzę spać o 22.00, a wstaję o 7.00, gdyż muszę iść do szkoły. Jak wstaję, czuję się zmęczony i śpiący, czasem udaje mi się zasnąć jak gdzieś usiądę. Nie wiem, dlaczego tak jest. Podobno człowiek przeciętny powinien spać 9 h. Może przyczyną jest moja waga i wzrost: 185 cm wzrostu i 85 kg wagi, lub mam niedobór witamin w organizmie. Proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie,

Nadmierna senność w ciągu dnia jest dość często zgłaszaną dolegliwością. Najczęstszymi przyczynami są niedobór snu lub nieprawidłowa higiena snu (typowo nadmierna senność jest związana np. ze zbyt późnym kładzeniem się do łóżka, intensywnym wysiłkiem umysłowym).

Nadmierna senność jest prawidłowym zjawiskiem po długim okresie czuwania. O hipersomnii mówimy, jeśli senność utrzymuje się pomimo przespanej nocy, powodując zapadanie w sen w okresie wymaganej aktywności. Pomimo snu, nie daje on poczucia regeneracji.

Kryterium czasowym koniecznym do rozpoznania hipersomnii według Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Snu jest okres co najmniej 3 miesięcy trwania zaburzenia.

Najczęstszą przyczyną hipersomnii jest zespół egzogennego niedoboru snu, w którym nadmierna senność występuje w weekendy i wakacje. Jest reakcją organizmu na niedostateczną ilość snu (zazwyczaj w dni robocze) w stosunku do indywidualnego zapotrzebowania. Być może twoje zapotrzebowanie na sen to więcej niż 9 godzin.

O przyczynach nadmiernej senności możesz przeczytać na łamach naszego serwisu:
http://portal.abczdrowie.pl/hipersomnia-nadmierna-sennosc

Proponuję, abyś zgłosił ten problem lekarzowi rodzinnemu, który w razie potrzeby zleci Ci odpowiednie badania i konsultacje specjalistyczne.

Z pozdrowieniami