Dlaczego doskwiera mi ciągła senność?

Dzień dobry, Często jestem osłabiona i nie mam na nic siły. Chce mi się spać. Nie mogę się zabrać za lekcję, ponieważ zasypiam. Jeśli chodzi o sen to gdy nie muszę wstawać do szkoły to śpię długo. Chodzę spać ok 22-23 regularnie a budzę sie ok. 10. Gdy za szybko wstanę kręci mi się w głowie, czasem leci mi krew z nosa. Badania miałam wykonane i nic nie wykazały. Odżywiam się też zdrowo chociaż bardzo lubię slodyczę i czasem potrafię zjeść 2 czekolady. Dlaczego doskiera mi ciągła senność?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nadmierna senność może mieć związek z chorobami ogólnoustrojowymi – niedoczynnością tarczycy czy cukrzycą lub zaburzeniami pracy wątroby. Niestety nie wspomina Pan, jakie badania były wykonywane – warto poddać ocenie poziom TSH, ocenić parametry wątrobowe i nerkowe (mocznik, kreatynina, ALT, AST, bilirubina), a także wykonać jonogram i oznaczyć glukozę oraz insulinę. Dopiero tak kompleksowa diagnostyka może z całą pewnością wykluczyć przyczyny somatyczne senności.

Z uwagi na krwotoki z nosa warto byłoby skonsultować się także z laryngologiem – najczęściej ich przyczyną jest przesuszona nadmiernie śluzówka nosa, ale może to mieć związek np. ze stanami zapalnymi zatok czy ucha środkowego. Również przy niewydolności nerek, wątroby i zaburzeniach hormonalnych mogą pojawiać się częste krwotoki z nosa – stąd też sugestia o konieczności wykonania wspomnianych badań.

Proszę zapoznać się z tym materiałem, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-powodowac-krwawienie-z-nosa.

Doraźnie proszę spróbować uregulować rytm dnia – chodzić spać wcześnie, zadbać o właściwą dietę i odpowiednie nawodnienie organizmu, a także unikać stresu. Nadmierny stres, a niekiedy takie zaburzenia, jak depresja mogą powodować senność.

Po więcej informacji na temat nadmiernej senności odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/nadmierna-sennosc-hipersomnia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.