Dlaczego mam senność po posiłku?

Witam Po około 15/30 minutach po śniadaniu w pracy, robię się strasznie senny. Do tego stopnia, że zasypiam na stojąco, budzę się kiedy nogi uginają się pode mną i tracę równowagę. Moje miejsce pracy nie sprzyja zasypianiu, chałas i głośna muzyka. Nie jem obfitych śniadań kawa i duża bułka (niesłodka) jest to mój pierwszy posiłek. Przed śniadaniem nie czuję zmęczenia czy senność. Po objedzie jest podobnie, choć senność jest mniejsza, po kolacji ten efekt nie występuje. Suchość w ustach i gardle. Do tego dochodzi znikająca opalenizna, kolor skóry zmienia się bardzo szybko na blady i taki zostaje, do ponownego opalenia. Ogólnie stan zdrowia jest Ok, na zwolnieniu lekarskim ostatni raz byłem w szkole podstawowej, w latach 90's Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

uczucie senności po posiłku, o ile nie stanowi niekontrolowanej potrzeby zaburzającej nasze funkcjonowanie, jest czymś naturalnym. Kiedy spożyjemy pokarm, jelita, aby prawidłowo działać i spełniać swoją rolę, są zaopatrywane w zwiększoną ilość krwi. Tym samym spada ukrwienie ośrodkowego układu nerwowego i z tego właśnie powodu stajemy się senni. Jednak jeżeli potrzeba snu staje się wzmożona albo wręcz nie do odparcia, powinniśmy udać się na konsultacje ze specjalistą, np. internistą, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci odpowiednie badania.

Przyczyną nadmiernej senności po posiłku może być na przykład wysoki poziom glukozy we krwi, wskazujący na chorobę cukrzycy typu 1, czy obniżona zawartość tyroksyny (TSH) spowodowana niedoczynnością tarczycy. Wpływ na zwiększenie uczucia senności ma także rodzaj pokarmu, jaki spożywamy, np. dużej ilości węglowodanów lub słodyczy w diecie. Jednak jeżeli pacjent pomimo przesypiania 7-8 godzin dziennie, czuje nadmierną senność w ciągu dnia, może to być objaw hipersomni, czyli zaburzeń snu.

Podobne pytanie zostało już zadane w naszym profilu, zachęcam do zapoznania się z odpowiedzią:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-ta-sennosc-po-posilku

Zapraszam także do zwrócenia uwagi na inne treści przygotowane przez naszą redakcję odnośnie senności:

https://portal.abczdrowie.pl/sennosc-po-jedzeniu

https://portal.abczdrowie.pl/hipersomnia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.