Dzień dobry!
Dziękuję za przesłanie pytania. Domyślam się, że zmaganie z lękiem jest trudne i pogarsza jakość codzienności, głęboko współczuję Pani tego doświadczenia.
Rozumiem, że po rozpoczęciu terapii lekami Preato i Asentra odczuwa Pani szereg nowych objawów, które budzą Pani niepokój. Chcę Panią uspokoić, gdyż jest to zupełnie naturalne i bardzo częste w początkowej fazie leczenia lekami przeciwlękowymi i przeciwdepresyjnymi, zwłaszcza przy stosowaniu leków takich jak Asentra (sertralina), które wpływają na poziom serotoniny w mózgu. Wiele osób doświadcza podobnych symptomów w pierwszych dniach lub nawet tygodniach farmakoterapii.
Działania niepożądane, o których mowa, zazwyczaj ustępują po kilku dniach lub tygodniach, gdy organizm przyzwyczai się do leku. Czas dostosowywania się do nowej substancji jest mocno indywidualny. Jeśli objawy są znośne i nie nasilają się, najczęściej nie ma powodu do niepokoju i trzeba je przeczekać.
Jednak, jeśli objawy będą utrzymywały się dłużej lub się zwiększą, warto skontaktować się z lekarzem, który prowadzi terapię, czasem potrzebna jest modyfikacja dawkowania lub zmiana leku.
Proszę też pamiętać, że pełne działanie terapeutyczne leków przeciwlękowych może zająć nieco więcej czasu, może minąć od 2 do 4 tygodni, zanim zauważy Pani pierwsze wyraźne efekty w poprawie samopoczucia i redukcji stanów lękowych.
Mam też pytanie, czy jest Pani w psychoterapii, a jeśli nie, czy rozważała Pani taką możliwość? Jeśli chodzi o zaburzenia lękowe, farmakoterapia w połączeniu z psychoterapią może przynieść szybsze i przede wszystkim bardziej trwałe efekty.
Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji:
- https://portal.abczdrowie.pl/zespol-leku-uogolnionego
- https://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwlekowe
Pozdrawiam ciepło i życzę cierpliwości w trakcie leczenia oraz w oczekiwaniu na powrót do lepszego samopoczucia. Proszę być dla siebie wyrozumiałą.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy lek Asentra jest skuteczny w leczeniu nerwicy lękowej? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy stosować leki na zaburzenia lękowe? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Czy te leki zaczną działać? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy te leki mogą powodować tego typu problemy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Zaburzenia lękowe, depresyjne i mieszane – odpowiada Mgr Marta Wilk
- Jak szybko lek na depresję może zacząć działać? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak łączyć leki na nerwicę lękową? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Stany depersonalizacji przy depresji lękowej – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Czy leki na zaburzenia depresyjno -lękowe mogą być włączone? – odpowiada Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
- Zaburzenia lękowe a leki – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
artykuły
Leki przeciwlękowe - rodzaje, działanie, wskazania, skutki uboczne
Leki przeciwlękowe określa się zamiennie jako leki
Kiedy warto sięgnąć po leki uspokajające?
Środków przeciwlękowych i zwalczających niepo
Leczenie nerwicy - metody, leki przeciwdepresyjne, psychoterapia, domowe sposoby
Zaburzenia lękowe, inaczej nazywane nerwicami, są