Kiedy leki na zaburzenia lękowe zaczną działać?

Witam . Od 27 listopada zaczęłam przyjmować tabletki PREATO - rano i wieczorem ale przez pierwsze 6 dni po pół oraz ASENTRA - raz na dobę ale pierwsze dni po pół. Dziś 2 dzień brania leków . Późniejszym popołudniem zaczęłam dziwnie się czuć , senność mdłości , duży niepokój w klatce piersiowej lekkie zawroty głowy i lekka suchość w buzi .. to tak ma być ? Ile to będzie trwać i kiedy leki zaczną działać. Mam stany lękowe uogólnione
KOBIETA, 28 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry!

Dziękuję za przesłanie pytania. Domyślam się, że zmaganie z lękiem jest trudne i pogarsza jakość codzienności, głęboko współczuję Pani tego doświadczenia.

Rozumiem, że po rozpoczęciu terapii lekami Preato i Asentra odczuwa Pani szereg nowych objawów, które budzą Pani niepokój. Chcę Panią uspokoić, gdyż jest to zupełnie naturalne i bardzo częste w początkowej fazie leczenia lekami przeciwlękowymi i przeciwdepresyjnymi, zwłaszcza przy stosowaniu leków takich jak Asentra (sertralina), które wpływają na poziom serotoniny w mózgu. Wiele osób doświadcza podobnych symptomów w pierwszych dniach lub nawet tygodniach farmakoterapii.

Działania niepożądane, o których mowa, zazwyczaj ustępują po kilku dniach lub tygodniach, gdy organizm przyzwyczai się do leku. Czas dostosowywania się do nowej substancji jest mocno indywidualny. Jeśli objawy są znośne i nie nasilają się, najczęściej nie ma powodu do niepokoju i trzeba je przeczekać.

Jednak, jeśli objawy będą utrzymywały się dłużej lub się zwiększą, warto skontaktować się z lekarzem, który prowadzi terapię, czasem potrzebna jest modyfikacja dawkowania lub zmiana leku.

Proszę też pamiętać, że pełne działanie terapeutyczne leków przeciwlękowych może zająć nieco więcej czasu, może minąć od 2 do 4 tygodni, zanim zauważy Pani pierwsze wyraźne efekty w poprawie samopoczucia i redukcji stanów lękowych.

Mam też pytanie, czy jest Pani w psychoterapii, a jeśli nie, czy rozważała Pani taką możliwość? Jeśli chodzi o zaburzenia lękowe, farmakoterapia w połączeniu z psychoterapią może przynieść szybsze i przede wszystkim bardziej trwałe efekty.

Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji:

- https://portal.abczdrowie.pl/zespol-leku-uogolnionego

- https://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwlekowe

Pozdrawiam ciepło i życzę cierpliwości w trakcie leczenia oraz w oczekiwaniu na powrót do lepszego samopoczucia. Proszę być dla siebie wyrozumiałą.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty