Czy te leki zaczną działać?

Biorę leki Prefaxine (wenlafaksyna) oraz Ranofren (olanzapina) od 3 miesięcy. Prefaxine brałam z początku w dawce 75 mg na dobę, a od miesiąca 150 mg, natomiast Ranofren cały czas przyjmuję w dawce 5 mg. Jeśli te leki na mnie nie działają, to czy jest szansa, że jeszcze zaczną?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Chociaż nie napisała Pani o przyczynie rozpoczęcia farmakoterapii wymienionymi przez Panią lekami, domyślam się, że zaburzenia, których Pani doświadcza są trudne – bardzo współczuję tej sytuacji.

Leki psychiatryczne (do których należą substancje, o których rozmawiamy) zazwyczaj osiągają maksimum swojej skuteczności po około 3-4 tygodniach stosowania. Dlatego, skoro dawka wenflaksyny została podniesiona, być może jeszcze za wcześnie na ostateczne wnioski. Leki tego typu nie działają na pacjentów zawsze w ten sam sposób i proces dobierania leczenia jest często czasochłonny. Jest duże prawdopodobieństwo, że do uzyskania optymalnej poprawy konieczna będzie zmiana leku, konfiguracji leków, czy dawki. To powszechna praktyka w leczeniu psychiatrycznym.

Dlatego sugeruję konsultację z lekarzem, który zapisał ww. leczenie i ustalenie z nim dalszego postępowania. Proszę pamiętać również o fakcie, iż nie należy żadnego z wymienionych przez Panią leków odstawiać samodzielnie i nagle, gdyż grozi to wystąpieniem zespołu odstawiennego. Możliwe reakcje to bezsenność, drżenie, lęk, wymioty, nudności, uczenie rażenia prądem, nadpobudliwość emocjonalna.

Proszę też pamiętać, że najlepsze wyniki w leczeniu różnorodnych zaburzeń psychicznych osiąga się łącząc ze sobą farmakoterapię i psychoterapię. Leki psychotropowe mają za zadanie zniwelowanie, wyciszenie uciążliwych objawów, jednak często nie leczą ich przyczyny. Dopiero praca z psychoterapeutą pozwala zmienić nieadaptacyjne schematy emocji oraz zachowań, które przysparzają cierpienia. Dlatego proponuję, by zastanowiła się Pani też nad opcją rozmowy o swoich problemach z psychoterapeutą - https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego odnalezienia psychicznego dobrostanu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.