Czy można łączyć Sertralinę i Azytromycynę?

Witam, mam 20 lat i od 6 miesięcy biorę 50 mg sertraliny dziennie na zaburzenia lękowe i depresję. Ostatnio zachorowałem na anginę i lekarz rodzinny przepisał mi azytromycynę. W wyszukiwarce interakcji znalazłem informację że może powodować zaburzenia rytmu serca, a moja nerwica właśnie skupia się na chorobach serca Chciałbym się upewnić, czy mogę bezpieczne spać biorąc te dwa leki razem, i druga część pytania, czy można pić alkohol z tą kombinacją?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za zadane pytanie.

Sertralina jest lekiem przeciwdepresyjnym z grupy Inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, stosowanym w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Substancja ta wpływa na poziom neuroprzekaźnika serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym.

Sertralina nie wchodzi w istotną interakcję z azytromycyną – antybiotykiem makrolidowym, stosowanym w leczeniu anginy.

Jeśli chodzi o alkohol, nie należy łączyć go z żadnymi lekami. Każdy organizm zareaguje inaczej, dlatego nie da się do końca przewidzieć wyniku interakcji lek, a napój wysokoprocentowy. Może być to spadek skuteczności leku lub jego przedawkowanie, zatrucie. W przypadku sertraliny alkohol może nasilać jej działanie oraz nasilać występowanie skutków ubocznych.

Dlatego z konsumpcją alkoholu należy odczekać do zakończenia farmakoterapii. Bezpieczne spożycie alkoholu po zakończeniu kuracji danym lekiem zależy od jego właściwości farmakokinetycznych. Czyli po jakim czasie od przyjęcia leku jego stężenie we krwi rośnie, osiąga maksimum, a także ile czasu utrzymuje się w organizmie. Biologiczny okres półtrwania to czas, po jakim stężenie substancji we krwi spadnie o połowę. Przyjmuje się, że w organizmie człowieka nie ma już aktywnych cząstek leku po pięciu jednostkach okresu półtrwania.

Osoba chorująca na depresję/nerwicę ma często trudności z prawidłowym regulowaniem emocji i mechanizmami obronnymi, które przysparzają jej cierpienia. Nie wspomniał Pan, czy oprócz farmakoterapii bierze Pan udział również w psychoterapii. Jeśli nie, bardzo do tego zachęcam. Leki psychotropowe pomagają wytłumiając objawy, nie leczą jednak przyczyny – schematów zachowania, które utrudniają funkcjonowanie. Dobrze byłoby je przepracować z psychoterapeutą ( https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia ), by kolejne lata Pana życia były spokojniejsze, bardziej satysfakcjonujące. Czego bardzo Panu życzę i pozdrawiam.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.