Kiedy można pić alkohol po stosowaniu leku Mysimba?

Dzień dobry, po jakim czasie od zakończenia przyjmowania leku Mysimba (2 tabletki dziennie) można spożywać alkohol w znacznych ilościach (ze względu na spotkanie towarzyskie)? Czy 5 dni wystarczy?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Mysimba jest lekiem stosowanym w leczeniu otyłości lub nadwagi celem zmniejszenia masy ciała. Zawiera dwie substancje czynne: naltreksonu chlorowodorek i bupropionu chlorowodorek. Jego skuteczność opiera się na wpływie na ośrodkowy układ nerwowy i hamowaniu odczucia głodu oraz jednoczesnym wdrożeniu kontroli nad odpowiednią dietą i wysiłkiem fizycznym w celu wydatkowania nadmiaru energii.

Nie jest to specyfik bezpieczny dla wszystkich. Oprócz sporej listy przeciwwskazań do jego przyjmowania, pacjenci przyjmujący ww. lek nie powinni spożywać jednocześnie alkoholu lub bardzo znacznie go ograniczyć, bowiem może to spowodować zwiększenie ryzyka napadów padaczkowych, neuropsychicznych skutków ubocznych lub zwiększenie siły reakcji organizmu na wypity alkohol.

Bezpieczne spożycie alkoholu po zakończeniu kuracji lekiem jest zależne od właściwości farmakokinetycznych przyjmowanych substancji. Opisują one, po jakim czasie stężenie leku we krwi wzrasta, osiąga maksimum, a następnie, ile czasu utrzymuje się w organizmie. Tzw. biologiczny okres półtrwania jest to okres, po jakim stężenie medykamentu we krwi spada o połowę. Przyjmuje się, że po pięciu takich jednostkach czasu, w ciele człowieka już nie utrzymują się aktywne cząsteczki leku.

Zgodnie ze specyfikacją leku Mysimba, po spożyciu tabletek zawierających połączenie substancji naltrekson i bupropion maksymalne stężenie naltreksonu pojawia się po średnio 2 godzinach, zaś bupropionu po około 3. Uśredniony okres półtrwania wynosi 5 godzin dla naltreksonu, a w przypadku bupropionu jest to około 21 godzin.

Z tego wynika, iż przed konsumpcją alkoholu należałoby odczekać około 5 dni od przyjęcia ostatniej dawki Mysimba.

Informacje na temat zachowania leku w ciele człowieka można znaleźć w charakterystyce danego specyfiku. Najbezpieczniej poprosić o ocenę lekarza lub farmaceutę.

Poniżej zamieszczam link do odpowiedzi na podobne pytanie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-mysimba-utrzymuje-sie-e-organizmie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.