Dzień dobry!
Zakładam, iż powodem, dla którego przyjmował Pan lek przeciwdepresyjny Asertin są uciążliwe, trudne objawy; domyślam się, iż nie jest to łatwe doświadczenie.
Zastanawiam się też, dlaczego przerwał Pan leczenie już po dwóch tygodniach. Wskazaniem do zastosowania leku Asertin są zaburzenia przeciwdepresyjne, obsesyjno-kompulsyjne, lęk napadowy, fobia społeczna, czy pourazowe zaburzenia stresowe. Jeśli lekarz psychiatra zdiagnozował potrzebę przyjmowania opisanego leku, możliwe, iż bez farmakoterapii droga wyjścia z choroby będzie utrudniona, jeśli nie uniemożliwiona. W żadnym wypadku nie należy odstawiać leku samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem. Jeśli akurat ten lek powoduje dokuczliwe objawy uboczne, wtedy razem z lekarzem należałoby rozważyć zmianę na inny medykament.
Działanie preparatu Asertin oparte jest o substancję czynną o nazwie sertralina, która hamuje proces wychwytu zwrotnego serotoniny – neuroprzekaźnika wspomagającego komunikację między neuronami. Jeśli chodzi o leczenie lęków napadowych, fobii społecznych, działanie ww leku widać już w ciągu pierwszych 7 dni, jednak pełną poprawę uzyskujemy dopiero po 2-4 tygodniach stosowania. Natomiast w przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych może to nastąpić po jeszcze dłuższym stosowaniu.
W trakcie leczenia lekami psychotropowymi zaleca się unikanie spożywania alkoholu w jakiejkolwiek postaci. Jest to związane z faktem, że trudno przewidzieć skutki wymieszania substancji oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy z alkoholem. Może nastąpić zarówno osłabienie, jak i nasilenie działania preparatu. Więcej na ten temat może Pan przeczytać w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/antydepresanty-a-alkohol.
Właściwości farmakokinetyczne danej substancji mówią nam o tym, w jakim czasie od przyjęcia leku jego stężenie we krwi wzrasta, osiąga maksimum i ile czasu utrzymuje się w organizmie. Kiedy stężenie środka we krwi spada o połowę nazywamy to biologicznym okresem półtrwania. Przyjmuje się, że po upływie pięciu takich jednostek czasu we krwi nie ma już aktywnych cząsteczek leku. Wówczas można bezpiecznie napić się alkoholu.
Maksymalne stężenie sertraliny pojawia się w ciele po upływie 4,5-8,5h, a biologiczny okres półtrwania powyższej substancji wynosi ~22-36h. Zatem, zgodnie z powyższym, przed spożyciem alkoholu należy odczekać około 5-8 dni od przyjęcia ostatniej dawki Asertinu.
Pozdrawiam i życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy po tym czasie mogę napić się alkoholu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Kiedy mogę napić się alkoholu po odstawieniu tego leku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Po jakim czasie będę mógł spożywać alkohol? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy biorąc Venlectine mogę się napić alkoholu? – odpowiada Mgr Jakub Bętkowski
- Czy można łączyć Sertralinę i Azytromycynę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy przy stosowaniu Dyloksetyny mogę napić się alkoholu? – odpowiada Dr n. med. Bohdan Tadeusz Woronowicz
- Czy biorąc Asertin mogę napić się alkoholu? – odpowiada Mgr Arkadiusz Ciołkowski
- Czy mogę łączyć Asertin z innymi lekami? – odpowiada Marek Kubiszewski
- Jaki lek stosować przy nawrocie depresji? – odpowiada Lek. Seweryn Segiet
- Po jakim czasie od zażycia ostatniej tabletki będę mógł napić się alkoholu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Zotral - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, cena
Zotral to silny lek przeciwdepresyjny, który stoso
Sertralina - leki, wskazania, dawkowanie i środki ostrożności
Sertralina to organiczny związek chemiczny i subst
Asertin - wskazanie, skład, dawkowanie, efekty, przeciwskazania, skutki uboczne
Asertin jest lekiem pomagającym zmagać się z depre