Czy biorąc Asertin mogę napić się alkoholu?

Dzień dobry Od 13 dni biorę lek Asertin na początku 25mg a teraz 50 . Chciałam zapytać czy można napić się alkoholu mówię tu o jednej lampce wina bądź jednym piwie

Generalnie panuje opinia, że wśród leków przeciwdepresyjnych to właśnie w przypadku stosowania leków z grupy SSRI (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, od angielskiego Selective Serotonin Reuptake Inhibitor), do których zalicza się Asertin, występuje potencjalnie najmniejsza możliwość interakcji z alkoholem. Oczywiście dotyczy to wyłącznie stosowanie małych dawek alkoholu.

Jednak sprawa nie jest taka prosta.

Przede wszystkim każdy reaguje indywidualnie, np. osoby przyjmujące dodatkowo inne leki, ze schorzeniami wątroby czy zaburzeniami metabolicznymi a nawet w podeszłym wieku mogą w całkowicie odmienny sposób zareagować na połączenie leku z nawet bardzo małą dawka alkoholu.

Ponadto wszyscy producenci zaznaczają, że spożywanie alkoholu w trakcie stosowania leków przeciwdepresyjnych jest niewskazane.

Osobiście, choć nie jestem specjalistą w tej dziedzinie (aczkolwiek prowadzę zajęcia z farmakologii leku roślinnego na kursach zielarskich), polecam jednak całkowitą rezygnację ze spożywania alkoholu. Jak wynika z moich rozmów z pacjentami stosującymi leki z grupy SSRI, efekt działania leków jest zauważalnie słabszy, co uwidacznia się szczególnie przy dłuższym spożywaniu nawet niewielkich ilości alkoholu - jak wynika z powyższych rozmów, często jest to właśnie (wymieniona przez panią) lampka wina wieczorem.

Pozdrawiam serdecznie

mgr Arkadiusz ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl