Czy leki SSRI wpływają na płód?

Witam Zażywając niewielką dawkę środków SSRI wpływa jakoś na płód -dziecko .Mam zamiar starć się z partnerką o dziecko ...Dużo tematów poruszanych jest co do kobiet co z mężczyznami ?Pozdrawiam

Z rozmowy wynikało, że obecnie nie ma jednoznacznych danych na temat uszkodzeń materiału genetycznego plemnika przez preparaty zawierające citalopram. Taki bowiem preparat był w tamtym przypadku przyjmowany, Pan akurat nie podał nazwy stosowanego leku/leków.

Natomiast generalnie leki z grupy SSRI mają (o czym zapewne Pan wie, jeśli zgłębiał Pan temat) negatywny wpływ na samą jakość nasienia - zmniejsza się zarówno ruchliwość jak i ilość plemników w ejakulacie a także szybkość ich poruszania. dlatego też często pojawiają się problemy z samym zapłodnieniem.

Oczywiście temat jest dużo szerszy. Koniecznie trzeba porozmawiać o tej kwestii ze swoim lekarzem. Znaczenia ma przecież dawka i czas stosowania leku oraz inne przyjmowane medykamenty.

Natomiast absolutnie nie należy (nie wolno!) eksperymentować z odstawianiem leków na własną rękę, szczególnie, że rozwój plemników nazywany spermatogenezą trwa około 72 dni.

Pozdrawiam serdecznie życząc zdrowia i cierpliwości i powodzenia w dalszym zdobywaniu wiedzy.

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl