Po jakim czasie będę mógł spożywać alkohol?

Witam, Po jakim czasie można spożywać alkohol od momentu wzięcia leku? Biorę hydroksyzynę 2 razy dziennie, jedna tabletka ma 25mg. Od momentu zażycia minęło około 20 godzin, nie wiem, czy po takim czasie bezpiecznie bym mógł się napić. I stąd moje pytanie, czy można? Nie chciałbym doświadczyć jakiś poważnych efektów ubocznych, czy dolegliwości. Zaznaczę, że mam szybki metabolizm i alkohol spożywam bardzo rzadko. Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za zadane pytanie.

Hydroksyzyna to lek o działaniu wielokierunkowym - https://portal.abczdrowie.pl/hydroksyzyna-skutki-uboczne. Ma właściwości przeciwhistaminowe i przeciwwymiotne, a także uspokajające i przeciwlękowe. Jest stosowana w leczeniu lęku, objawowym leczeniu świądu oraz przed zabiegami chirurgicznymi.

Zgodnie ze specyfikacją farmaceutyku, podczas stosowania hydroksyzyny należy unikać spożywania alkoholu – napoje wysokoprocentowe nasilają jej działanie.

W związku z tym, ze spożyciem alkoholu należy zaczekać do zakończenia terapii lekiem. Bezpieczne spożycie alkoholu po farmakoterapii zależy od właściwości farmakokinetycznych danej substancji. Mówimy o tym, ile czasu jest potrzebne, aby po przyjęciu leku stężenie we krwi osiągnęło poziom maksymalny, a następnie ile czasu utrzymuje się on w organizmie. Ważną informacją jest okres półtrwania danego medykamentu – mówi on o czasie, po jakim stężenie substancji we krwi spadnie o połowę. Przyjmuje się, że lek przestaje być obecny w ciele (w organizmie nie ma już aktywnych cząsteczek) po pięciu jednostkach biologicznego okresu półtrwania.

Hydroksyzyna wchłania się z przewodu pokarmowego dość szybko, maksymalne stężenie w ustroju po przyjęciu doustnym osiąga mniej więcej po dwóch godzinach. Okres półtrwania w przypadku hydroksyzyny to około 14 godzin. Zakres do statystyki to 7-20 godzin, zatem alkohol można pić po upływie 5 doby od ostatniej dawki leku.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.