Kiedy mogę napić się alkoholu po odstawieniu tego leku?

Dzień dobry proszę o odpowiedź doktora brałem rok relanium 10mg dziennie przez rok i od wczoraj nie biore ile muszę odczekać zeby napić się alkoholu? czy 4 dni wystarczy odstawienia relanium żeby napić się alkoholu ? miłego dnia pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Dziękuję za pytanie zadane na naszej stronie.

Relanium jest preparatem o bardzo silnym działaniu - https://portal.abczdrowie.pl/relanium. Działa uspokajająco, przeciwlękowo i nasennie na ośrodkowy układ nerwowy. Stosuje się go w leczeniu bezsenności, stanów lękowych, pobudzenia emocjonalnego, padaczki. Jest zaliczany do środków psychotropowych, do grupy leków benzodiazepin, stosowanych w neurologii i psychiatrii. Substancja czynna leku – diazepam zwiększa aktywność kwasu aminomasłowego (GABA), który jest neuroprzekaźnikiem układu limbicznego. Dzięki temu zmniejsza aktywność neuronów odpowiedzialnych za lęk i agresję.

Podczas stosowania Relanium nie należy spożywać alkoholu. Powyższy farmaceutyk wchodzi z nim w interakcję nasilając jego działanie. Ze pożyciem napojów wysokoprocentowych należy odczekać odpowiednią ilość czasu po zakończeniu farmakoterapii Relanium.

W przypadku leków dających niekorzystne interakcje z alkoholem czas do odczekania jest zależny od właściwości danej substancji. Ważne jest, ile czasu potrzebuje ona, by osiągnąć maksymalne stężenie we krwi oraz ile czasu po przyjęciu utrzyma się w organizmie. Biologiczny okres półtrwania mówi o tym, po jakim okresie czasu, stężenie leku we krwi spadnie o połowę. Stosuje się zasadę, iż nie ma w organizmie aktywnych cząsteczek leku po upływie pięciu jednostek biologicznego okresu półtrwania.

Diazepam szybko się wchłania i po podaniu doustnym osiąga maksymalne stężenie we krwi po 30-90 minutach. Jednak działanie leku jest przedłużone i biologiczny okres półtrwania wynosi o 1 do nawet 5 dni. W związku z tym bezpieczne spożycie alkoholu po kuracji relanium jest możliwe dopiero po prawie 4 tygodniach od jej zakończenia.

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.