Czy po tym czasie mogę napić się alkoholu?

Dzień dobry Mam 45 lat w czwartek o 14 przyjąłem ostatnią dawkę Dalacinu. Czy po 48 godzinach można napić się alkoholu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Lek Dalacin to antybiotyk przypisywany na receptę. Substancja czynna, na której opiera się jego działanie to klindamycyna. Preparat działa bakteriostatycznie, a także bakteriobójczo na bakterie beztlenowe oraz bakterie Gram-dodatnie. Więcej na ten temat może Pan przeczytać w artykule https://portal.abczdrowie.pl/klindamycyna.

Ulotka leku nic nie mówi o bezpośrednim wpływie alkoholu na skuteczność, czy bezpieczeństwo preparatów z klindamycyną. Jednakże spożywanie alkoholu podczas kuracji antybiotykowych nie jest zalecane ze względu na to, że napoje alkoholowe mogą upośledzić możliwość organizmu do zwalczania infekcji i regeneracji.

Właściwości farmakokinetyczne leku warunkują, po jakim czasie od zakończenia kuracji jest możliwe bezpieczne spożycie alkoholu. Własności te opisują, jaki okres czasu jest potrzebny, by dana substancja osiągnęła maksymalne stężenie we krwi. Biologiczny okres półtrwania to czas, po jakim stężenie leku spada o połowę. Przyjmuje się, że w ciele człowieka aktywne cząsteczki leku są obecne przez pięć takich jednostek czasu.

Klindamycyna bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i osiąga maksymalne stężenie we krwi po około 1-2 godzinach. Biologiczny okres półtrwania klindamycyny we krwi zdrowej osoby to około 2-4 godzin. Stąd wniosek, iż alkoholu można napić się po 22 godzinach od przyjęcia ostatniej dawki Dalacinu.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.