Kiedy mogę pić alkohol stosując Metypred?

Stosuje metypred 4mg na zapalenie zatok. Dawkowanie : 2x2 przez 5 dni, 2x1 przez 3dni, 1x1 przez 3 dni. 1. Kiedy mogę spożyć alkohol? 2. Czy mogę spożyć w trakcie ostatnich 3 dni kuracji?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Metypred to lek, którego działanie opiera się o substancję czynną, którą jest syntetyczny glikokortyosteroid o nazwie metyloprednizolon. Działa głównie na wszelkie stany zapalne i immunologiczne, obniżając liczbę komórek zapalnych, a także przeciwalergicznie. Wpływa na przemianę węglowodanów, tłuszczy i białek, na układ sercowo-naczyniowy, mięśnie szkieletowe oraz ośrodkowy układ nerwowy. Więcej na temat jego działania znajdzie Pan w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/metypred-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne.

Spożywanie alkoholu w trakcie kuracji sterydem, którym jest metyloprednizolon jest ryzykowne, działa on na przewód pokarmowy, czyni go wrażliwszym na wszelkie substancje drażniące, jak np. alkohol. Możliwe skutki takiego postępowania to zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenie wątroby, krwawienia ze strony układu pokarmowego. Ponadto, trudno jest przewidzieć, jakie będą skutki połączenia powyższego sterydu z napojem wysokoprocentowym, ponieważ zależą one od unikalnej tolerancji organizmu danej osoby. Zdecydowanie nie należy łączyć metyloprednizolonu i napojów wysokoprocentowych w jakiejkolwiek dawce.

Metypred szybko się wchłania, osiągając maksymalne stężenie po około 1,5-2,5 godz. Średni okres półtrwania metyloprednizolonu (czas, po którym stężenie substancji we krwi spada o połowę) trwa do 5,2 godzin. Zatem do spożywania alkoholu można powrócić po upływie dwóch dób od zakończenia terapii.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.