Czy biorąc ten lek mogę wypić wieczorem drinka?

Czy biorąc rano lek neurovit i kostarox można wypić sobie symbolicznego drinka wieczorem?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Neurovit to lek zawierający witaminy z grupy B w wysokim stężeniu, stosowany w leczeniu zaburzeń układu neurologicznego. Zdecydowanie nie powinno się łączyć tego leku z alkoholem z uwagi na prawdopodobne zaburzenie wchłaniania tiaminy, czyli witaminy B1. Dodatkowo alkohol zawierający siarczyny, czyli np. wino, powoduje degradację tiaminy. Jeśli jest Pan zainteresowany, pod tym adresem więcej informacji o tiaminie: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-b1/.

Kostarox to niesteroidowy lek przeciwzapalny i przeciwbólowy – również nie powinien być stosowany wraz z alkoholem.

Generalna zasada dotycząca zażywania leków – niezależnie od ich działania – mówi, by unikać spożywania alkoholu podczas farmakoterapii. Ma to związek nie tylko z potencjalnym nasileniem ewentualnych działań niepożądanych leku czy spowodowaniem braku skuteczności terapii, lecz także z oddziaływaniem na wątrobę. I leki, i alkohol są metabolizowane przez ten organ – każde z nich z osobna go obciąża, w połączeniu natomiast mogą prowadzić do jego uszkodzenia. Dokładny mechanizm interakcji pomiędzy lekami a alkoholem został opisany w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-alkoholu-z-lekami.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.