Czy wypicie alkoholu przy tych lekach może mieć jakieś negatywne skutki?

Biorę Depakina chronologia 500 i kwetapleks czy wypicie alkoholu może mieć jakieś skutki uboczne

Redakcja abcZdrowie

Witam, tak, jak najbardziej – właściwie żadnych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, natomiast jednoczesne spożywanie go z niektórymi grupami leków jest szczególnie niebezpieczne. Przede wszystkim mogą wystąpić problemy z metabolizowaniem i alkoholu, i leków, co nie pozostaje bez wpływu na potencjalne ryzyko zatrucia lub uszkodzenia organów tj. np. wątroba. Więcej o interakcjach leków z alkoholem w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-alkoholu-z-lekami. Leki, o których Pan pisze to neuroleptyk oraz lek przeciwdrgawkowy. Obie grupy leków pod żadnym pozorem nie powinny być łączone z alkoholem. Jeśli chodzi o leki przeciwdrgawkowe, czyli przeciwpadaczkowe – alkohol może nasilać ewentualne skutki uboczne, a z drugiej strony długotrwałe spożywanie alkoholu zmniejsza stężenie leku we krwi. Co do neuroleptyków, to alkohol może również osłabiać ich działanie. Proszę przeczytać odpowiedzi naszych ekspertów na pytanie jednej z internautek: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-alkohol-wplywa-na-organizm-osoby-przyjmujacej-neuroleptyki. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.