Czy podczas przyjmowania leku Elicea można pić alkohol?

Czy podczas przyjmowania leku Elicea, można pić alkohol? Jeśli nie można, to dlaczego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

producent informuje, że nie wykazano interakcji pomiędzy alkoholem a lekiem Elicea, jednak ogólne wytyczne dotyczące zażywania leków mówią o zaniechaniu spożywania alkoholu podczas farmakoterapii. Zwłaszcza dotyczy to leków psychotropowych – w tym wypadku escytalopram, składnik aktywny leku Elicea, to lek z grupy SSRI. Tutaj odpowiedzi ekspertów na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leki-przeciwdepresyjne-z-grupy-ssri-a-alkohol.

Dlaczego nie warto łączyć antydepresantów z alkoholem? Ponieważ zarówno tego typu leki, jak i używki, w tym alkohol, oddziałują na OUN, czyli ośrodkowy układ nerwowy, prowadząc do konsekwencji trudnych do przewidzenia. Może to spowodować nasilenie działań niepożądanych leku, osłabienie jego terapeutycznych właściwości lub negatywny wpływ na wątrobę. Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/antydepresanty-a-alkohol.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.