Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy podczas przyjmowania leku Elicea można pić alkohol?

Czy podczas przyjmowania leku Elicea, można pić alkohol? Jeśli nie można, to dlaczego?
MĘŻCZYZNA, 22 LAT 7 miesięcy temu

Pierwsza pomoc - resuscytacja

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

producent informuje, że nie wykazano interakcji pomiędzy alkoholem a lekiem Elicea, jednak ogólne wytyczne dotyczące zażywania leków mówią o zaniechaniu spożywania alkoholu podczas farmakoterapii. Zwłaszcza dotyczy to leków psychotropowych – w tym wypadku escytalopram, składnik aktywny leku Elicea, to lek z grupy SSRI. Tutaj odpowiedzi ekspertów na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leki-przeciwdepresyjne-z-grupy-ssri-a-alkohol.

Dlaczego nie warto łączyć antydepresantów z alkoholem? Ponieważ zarówno tego typu leki, jak i używki, w tym alkohol, oddziałują na OUN, czyli ośrodkowy układ nerwowy, prowadząc do konsekwencji trudnych do przewidzenia. Może to spowodować nasilenie działań niepożądanych leku, osłabienie jego terapeutycznych właściwości lub negatywny wpływ na wątrobę. Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/antydepresanty-a-alkohol.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy