Czy wypicie piwa w czasie brania antybiotyku może mieć jakieś konsekwencje?

Witam jakiś czas temu zrobił mi się ropień około przegrody nosa i górnej wargi , laryngolog 2 dni temu(13.05) rozciął mi go od strony jamy ustnej(nad jedynkami)dzisiaj stwierdził że żadna ropa się już tam nie zbiera i powinna mi się rana ładnie zagoić, czy jak będe brał antybiotyk ran dziennie(rano) a wieczorem napiję się piwa to czy coś się stanie ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, konsekwencje prawdopodobnie nie będą dramatyczne w skutkach, ale mimo to odradza się spożywanie alkoholu (jakiegokolwiek) przy antybiotykoterapii oraz przez około tydzień po jej zakończeniu. To, że rana dobrze się goi nie ma większego związku – chodzi o sam fakt zażywania leków, których nie powinno się łączyć z alkoholem. W zależności od rodzaju antybiotyku, jego połączenie z alkoholem może osłabić działanie leku lub nasilić ewentualne działania niepożądane. Należy także wspomnieć o nadmiernym obciążeniu wątroby, które w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do uszkodzenia tego organu. Więcej szczegółów na ten temat oraz inne skutki interakcji niektórych antybiotyków z alkoholem zostały poruszone w tym artykule, zachęcam do uważnej lektury: https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki-a-alkohol. Natomiast pod tym adresem odnajdzie Pan sugestię naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-alkohol-wchodzi-w-interakcje-z-antybiotykiem. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.