Jaki charakter mają moje zaburzenia?

Od 2019 r. mam obniżony nastrój, tj. nie odczuwam radości, a od leczenia szpitalnego psychiatrycznego w 2019 r. nie odczuwam emocji. Stosowałam leki: Xeplion - 75 mg oraz Ketilept - 100 mg. Obecnie już ich nie stosuję, a za to biorę pregabalinę - Preato - 150 mg, flupentyksol - Fluanxol - 3 mg. Proszę powiedzieć, czy brak emocji i obniżony nastrój - brak radości są wynikiem depresji czy negatywnych objawów psychozy - schizofrenii? Kobieta, 35 lat

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za zadane pytanie. Bardzo Pani współczuję doświadczeń, które Pani opisała.

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi w tej sytuacji. Przyczyna stanu, który Pani opisuje może być różnorodna. Zobojętnienie, brak odczuwania przyjemności, satysfakcji oraz spłycenie innych emocji nazywamy anhedonią. Towarzyszy jej utrata zainteresowań, motywacji. Anhedonia jest jednym ze specyficznych objawów depresji i często z nią kojarzy się w pierwszej kolejności, jednak może iść w parze z innymi zaburzeniami psychicznymi, np. wymienioną schizofrenią. Więcej na ten temat może Pani przeczytać np. tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/anhedonia-przyczyny-objawy-leczenie.

Jeszcze inną przyczyną zobojętnienia mogą być przyjmowane leki. Paradoksalnie wiele leków psychiatrycznych może mieć skutki uboczne tego typu.

Dlatego należałoby omówić ten problem z prowadzącym Panią lekarzem psychiatrą, być może farmakoterapia, którą Pani przyjmuje wymaga korekty. Tylko specjalista, który dokładnie zna Pani historię, przewlekłe choroby towarzyszące, inne leki, które przyjmuje Pani na stałe oraz objawy może dokonać ostatecznej diagnozy.

Nie wspomniała Pani, czy korzysta również z pomocy psychoterapeuty. Jeżeli nie, to bardzo zachęcam. Najlepsze wyniki w leczeniu zaburzeń psychicznych osiąga się łącząc farmakoterapię z psychoterapią.

Pozdrawiam ciepło i życzę jak najszybszego odzyskania dobrego samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.